Novinky
Chirurgické řešení pseudoaneuryzmatu aorty
Žena (diabetička a kuřačka) ve věku 74 let byla v prosinci 2008 přijata k hospitalizaci s progresivní dušností, ortopnoí, kašlem a bolestí na hrudi. Pacientka před osmi lety prodělala náhradu stenotické aortální chlopně prasečí bioprotézou. Při přijetí do nemocnice měla krevní tlak 125/55 mmHg, pulz 71/minuta, dechovou frekvenci 14/minuta a saturaci kyslíkem 89 %, neuvedla však žádné trauma hrudníku a neměla horečku.
Auskultace odhalila komplexní šelest se systolickou i diastolickou komponentou. Na dolních končetinách byl patrný mírný otok zhruba do poloviny lýtek. RTG hrudníku prokázal plicní edém, laboratorní výsledky byly zcela v normě. Zpočátku byla tedy pacientka léčena diuretiky.
Následně provedená katetrizace odhalila závažnou aortální insuficienci a pseudoaneuryzma. V proximální ascendentní aortě se podařilo odhalit trombus. Kontrastní CT prokázala kardiomegalii s obřím pseudoaneuryzmatem, které vystupovalo z předního aortálního sinu a rozšiřovalo se do retrosternální oblasti. Jeho celková velikost byla 8,9 × 5,8 cm, aneuryzma destruovalo i část sterna. Přistoupit se tedy muselo k chirurgickému zákroku.
Zákrok byl proveden v mimotělním oběhu v hypotermii 26 °C. Při operaci byla pacientce vyměněna aortální chlopeň za novou, bioprotetickou. Histologické vyšetření ale neprokázalo žádnou endokarditidu. Celý zákrok v mimotělním oběhu trval 118 minut. Pooperační průběh byl bez komplikací, hrudní CT neodhalila žádný únik krve z místa anastomózy. Nicméně vzhledem k přetrvávajícímu sick sinus syndromu byl pacientce implantován kardiostimulátor.
(kam)
Zdroj: Garisto J. D. et al.: Surgical management of a giant ascending aortic pseudoaneurysm., Tex Heart Inst J. 2010; 37 (6): 710–3.