Novinky
Před operací srdce aspirin nevadí
Podávání kyseliny acetylsalycilové (léky typu aspirin, acylpirin) je jedna z nejefektivnějších léčebných postupů při onemocněních srdce. Zabraňuje vzniku krevních sraženin, které jsou hlavní příčinou srdečního infarktu. Jenže zřeďující vlastnosti této kyseliny se bojí mnoho chirurgů. Kvůli obavám z masivního krvácení doporučují proto pacientům několik dní před provedením srdečního by-passu tento lék vysadit.
(Ne)bezpečná kyselina?
Výzkumníci ze slavné lékařské organizace Mayo Clinic se pokusili najít odpověď na to, zda je pokračování v podávání aspirinu před srdeční operací přínosné, nebo riskantní. Při výzkumu shromáždili data od 1 636 pacientů, kteří se podrobili srdeční operaci v podobě provedení by-passu. Valná většina (více než 1 300) pět dní před operací v léčbě aspirinem pokračovala, zbytek nikoli.
Srdce jako zvon
Výsledky byly více než překvapivé. Pacienti, kteří aspirin před operací nebrali, totiž měli větší pravděpodobnost, že v nemocnici zemřou. Statistiky mluví jasně: 4,4 % mrtvých pacientů oproti 1,7 % těch, kteří v terapii aspirinem pokračovali. Nevysazení léku s kyselinou acetylsalicylovou dokonce nezvýšilo počet dalších operací, které by zastavovaly nadměrné vnitřní krvácení.Vědci se proto domnívají, že další studie na toto téma by byly velmi přínosné. A jedním dechem dodávají: Pacienti se srdečním onemocněním, kteří léky typu aspirin neužívají, by se možná mohli společně se svými lékaři ptát: proč vlastně ne?
(zep)
Zdroj: Aspirin May Be OK Before Heart Surgery Wright, R. Circulation, September 2005. News release, American Heart Association.