Novinky
Dieta a cvičení při chronickém srdečním selhání
Úkolem lékaře je srozumitelně edukovat pacienta s chronickým srdečním selháním o jeho dietních opatřeních a také o možnostech tělesného pohybu, který je v tomto případě velice prospěšnou součástí léčby.
Dietní opatření:
- Racionální pestrá strava s dostatkem všech živin s cílem udržet optimální hmotnost. Strava se podává v malých dávkách 5–6× denně s dostatkem vlákniny, ovoce, zeleniny. Nemá být dráždivá a nadýmavá. Kávu lze povolit v max. dávce 2 šálky/den. Při nadváze nutná redukční dieta.
- Spotřeba kuchyňské soli nesmí přesáhnout 5 g NaCl/den, ze stravy vyloučíme uzeniny, minerálky, bílé pečivo a konzervy.
- Alkohol je absolutně kontraindikován u postižení srdce alkoholem. U ostatních pacientů je povoleno max. 40 g alkoholu pro muže a 30 g pro ženy za den (1 pivo nebo 1–2 dcl vína).
- Kouření je striktně zakázáno.
- Příjem tekutin u mírných forem selhání neomezujeme (1,5–2 l za den). U pokročilých forem s hyponatrémií je nutné tekutiny omezit, současně sledujeme bilanci tekutin a hodnoty vnitřního prostředí.
Srdeční kachexie je známkou špatné prognózy. Vzniká cca u 50 % nemocných v pokročilém stadiu onemocnění. Tuto malnutrici by měl pacient kompenzovat získáním svalové hmoty cvičením. K diagnostice srdeční kachexie přispívá nechtěný pokles hmotnosti o ≥ 5 kg nebo ≥ 7,5 % a hodnota BMI < 22 kg/m2. Retence tekutin je nežádoucí.
Fyzická aktivita se řídí dle aktuálního stavu pacienta a jeho fyzických možností:
- U nemocných ve funkční třídě NYHA I-II doporučíme běžnou denní aktivitu s vyloučením těžké námahy.
- U NYHA I-III bez maligních komorových arytmií a jiných kontraindikací indikujeme pravidelný kondiční trénink.
- U NYHA III-IV doporučíme klidový režim, nejlépe v křesle, a zvažujeme invalidní důchod.
Kondiční trénink: 3–5× týdně po dobu 20–30 min. dynamické zátěže na úrovni individuální submaximální zátěže (jízda na kole, rychlá chůze) s doplněním o denní rytmickou rozcvičku. Intenzitu tréninku stanovíme zátěžovým testem v RHB zařízení. Silová zátěž není vhodná, nesmí se provádět Valsalvův manévr.
(eva)
Zdroj: http://www.kardio-cz.cz/resources/upload/data/375_Guidelines_CHSS-14verze.pdf