Novinky
Hypertrofická obstruktivní kardiomyopatie u pacientky s revmatoidní artritidou – kazuistika
Řečtí lékaři popsali případ šedesátileté pacientky trpící revmatoidní artritidou, která byla hospitalizovaná s dušností, polyartralgií a horečkou. Později u ní byla diagnostikována hypertrofická obstruktivní kardiomyopatie. Článek zabývající se touto kazuistikou a souvislostmi mezi revmatoidní artritidou a kardiomyopatií vyšel v odborném časopise Expermental & Clinical Cardiology.
Revmatoidní artritida postihuje i srdce
Revmatoidní artritida (RA) je chronické autoimunitní onemocnění, které může postihnout i všechny vrstvy srdeční stěny – perikard, epikard, myokard i endokard. Jednou z častých příčin u pacientů s RA je pak srdeční selhání. Hypertrofická myokarditida je naproti tomu obvykle onemocnění s familiárním výskytem a autosomálně dominantní dědičností.
Kazuistika
Aténští vědci popsali případ 60leté ženy, která byla hospitalizována pro námahovou dušnost, polyartralgii a horečku. RA byla u pacientky diagnostikována již dříve a byla léčena podáváním nesteroidních antirevmatik. Tři měsíce před přijetím u ní byla indikována kortikoidní terapie kvůli pleuritidě.Při přijetí měla pacientka puls 86/min. a tlak 130/85 mmHg. Při poslechu byly zřetelné šelesty, EKG ukázalo levostrannou blokádu. Další vyšetření prokázala asymetrickou hypertrofii mezikomorového septa a nedomykavost mitrální chlopně, ejekční frakce byla 62 %. Přitom v rodinné anamnéze nebyly známy žádné případy srdečních onemocnění.
Laboratorní výsledky byly taktéž abnormální: hematokrit 30 %, leukocytóza, CRP 13,4 mg/l a sedimentace 72 mm/hod., revmatoidní faktor v séru byl v titru 1:170.
Pacientce byl podán metotrexát v kombinaci se steroidy a dále verapamil (80 mg 1–1–1). Po podání medikace příznaky ustoupily.
Může za vše DR4?
Souvislost mezi vznikem hypertrofické kardiomyopatie u RA pacientů pravděpodobně souvisí s výskytem lidského lymfocytárního antigenu DR4, který se objevuje u obou onemocnění. Tento předpoklad by měly dokázat další plánované studie.(kam)
Zdroj: I Moyssakis et al.: Hypertrophic obstructive cardiomyopathy in rheumatoid arthtritis – coincidence or association? A case report, Exp Clin Cardiol. 2009 Spring; 14 (1): e21–e22.