Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 
Stránka je určena odborníkům ve smyslu zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy. Čtěte prohlášení.

Novinky

Intraaortální balonková kontrapulzace

Popisovaná studie probíhala na kardiochirurgickém oddělení Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Cílem studie bylo vyhodnotit používání intraaortální balonkové kontrapulzace (IABK) a identifikovat možné komplikace metody.

Studie probíhala formou retrospektivní analýzy ve skupině pacientů kardiochirurgie operovaných na královéhradeckém pracovišti od září roku 1994 do září roku 2007. Celkem se jedná od 10 024 pacientů, z toho u 363 pacientů (3,6 %) byla použita IABK. Indikací k použití IABK byl nízký srdeční výdej po operaci a těžká ischemie myokardu nereagující na farmakoterapii. U vysoce rizikových pacientů, i když zatím hemodynamicky nekompromitovaných, byla LABK indikována již předoperačně.

Z celkového počtu 363 pacientů, kteří podstoupili IABK, bylo 192 (52,9 %) z nich úspěšně odpojeno. Celkem 171 (47,1 %) pacientů zemřelo, a to nejčastěji na rozvinutý kardiogenní šok s multiorgánovým selháním. U 20 pacientů byla LABK zavedena již předoperačně.

Komplikace byly zaznamenány u 61 pacientů (16,8 %). Především se jednalo o komplikace cévní (27 případů). Ischemické změny dolních končetin se objevily ve 14 případech. Významné krvácení z místa vpichu při zavádění IABK přes arteria femoralis se objevilo u 7 pacientů. Disekce femorální a ilické tepny byla zjištěna u 2 pacientů, perforace ilické tepny v 1 případě a jedenkrát bylo nutné odstranit kontrapulzační balón pro hematom v descendentní aortě bez disekce. Ve 2 případech byl kontrapulzační balón zaveden chybně do žilního systému. Trombocytopenie se vyskytla u 23 pacientů. Ani jeden pacient neměl infekční komplikace.

Intraaortální balonková kontrapulzace je účinná a klinicky ověřená mechanická srdeční podpora. Výsledky královéhradeckého pracoviště odpovídají údajům současných publikovaných prací.

(mpm)

Zdroj: Svitek V., Mandak J., Harrer J., Rozhl Chir. 2008 Feb; 87 (2): 68–73.