Novinky
Sto endartektomií plicnice ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze
(tisková zpráva)V Kardiocentru Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze byla počátkem prosince 2008 provedena stá endarterektomie plicnice (PEA). Tento komplikovaný a unikátní chirurgický výkon je jedinou terapeutickou možností chronické plicní hypertenze v důsledku opakovaných plicních embolií (chronická tromboembolická plicní hypertenze – CTEPH), která může vést k úplnému vyléčení pacienta. Před érou této operace většina nemocných s CTEPH umírala během několika let.
Výkon je prováděn v Kardiocentru VFN na II.chirurgické klinice kardiovaskulární chirurgie jako na jediném pracovišti v ČR. Jeho podstatou je odstranění organizovaných krevních sraženin z plicní tepny s částí cévní stěny této cévy. Klíčová část operace je prováděna v hlubokém podchlazení nemocného na 16 st. s úplnou zástavou krevního oběhu.
Projekt PEA vznikl a je rozvíjen ve spolupráci II. chirurgické kliniky kardiovaskulární chirurgie VFN,Centra pro plicní hypertenzi na II. interní klinice VFN a Kliniky anestesie, resuscitace a intensivní mediciny s Prof. Mayerem z Mainzu (SRN). Výsledky 100 PEA provedených ve VFN v Praze jsou zcela srovnatelné s nejlepšími zahraničními pracovišti. Časná mortalita se pohybuje kolem 4 %, přičemž na většině zkušených zahraničních pracovišť se pohybuje mezi 5 a 10 %. Kumulativní přežívání nemocných operovaných ve VFN je 92 % po dobu více než 4 roky.
V České republice lze očekávat až několik set nemocných s CTEPH, z nichž řada je kandidátem PEA. V Kardiocentru VFN v Praze jsou rovněž operováni nemocní ze Slovenska. Naprosto nezbytnou podmínkou v úspěchu tohoto programu je vedle dostatečné zkušenosti především velmi úzká mezioborová spolupráce mezi kardiochirurgy, kardiology, anesteziology a radiodiagnostiky.
Jaroslav Lindner, Pavel Jansa, Jan Kunstýř