Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 
Stránka je určena odborníkům ve smyslu zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy. Čtěte prohlášení.

Novinky

Videoasistovaná kardiochirurgie – první výsledky

Videotorakoskopie je nová miniinvazivní metoda, pomocí níž lze operovat pacienta daleko přehledněji. Její použití v praxi vyzkoušeli lékaři z chirurgické kliniky Federální univerzity v brazilském městě Paraná. Své nabyté zkušenosti pak publikovali v odborném medicínském periodiku Revista brasileira de cirurgia cardiovascular: órgão oficial da Sociedade Brasileira de Cirurgia Cardiovascular.

Brazilské zkušenosti

Pomocí videotorakoskopie bylo v období mezi únorem 2006 a listopadem 2008 operováno celkem 102 pacientů. Operaci mitrální chlopně podstoupilo 56 pacientů, aortální 14, 32 jich trpělo interatriální komunikací, 6 navíc ještě trikuspidální insuficiencí a 12 fibrilací síní.

Věk operovaných se pohyboval mezi 18 a 68 lety, 57 pacientů pak tvořily ženy.

Metoda operace

Vstup přístroje do dutiny hrudní byl proveden v 3. nebo 4. pravém mezižebří, kožní řez měl většinou mezi čtyřmi a šesti centimetry a byl v závislosti na operované patologii veden buď mezi přední axilární a střední klavikulární čarou submammárně, nebo vpravo periareolárně. Zkušenosti s metodou byly následující.

V průběhu studie bylo provedeno celkem 20 mitrálních plastik, 36 náhrad mitrální chlopně, 14 náhrad chlopně aortální, 32 atrioseptoplastik pomocí perikardiálního patche, 6 operací trikuspidální chlopně a 12 radiofrekvenčních chirurgických odstranění fibrilací síní. Během všech operací se nevyskytly žádné komplikace a ani v jednom případě nemuselo být přikročeno ke klasické torakotomii.

Z pooperačních komplikací se u dvou pacientů vyskytla fibrilace síní, jeden pacient sedm dní pro propuštění do domácího ošetřování prodělal cévní mozkovou příhodu a jeden v pooperačním období zemřel v důsledku syndromu systémové zánětlivé odpovědi (SIRS).

Co studie přinesla

Podle brazilských vědců se v jejich pilotním projektu podařilo prokázat, že videoasistované kardiochirurgické operace s mimotělním oběhem jsou bezpečným a účinným postupem s nízkou následnou morbiditou i mortalitou. Tato metoda se tak stává po celém světě velmi hojně využívanou operační technikou, protože kromě skvělých funkčních výsledků je výborná také z estetických hledisek.

(kam)

Zdroj: Poffo R. et al.: Video-assisted cardiac surgery: results from a pioneer project in Brazil, Rev Bras Cir Cardiovasc. 2009 Sep; 24 (3): 318–26.