Novinky
Antikoagulační léčba
Antikoagulační léčba snižuje přirozenou schopnost krve srážet se. Někdy se označuje také jako „ředění krve“. Kromě jiného použití je antikoagulační léčba součástí dlouhodobé léčby pacientů po implantaci mechanické chlopenní náhrady.Podmínkou účinné a zároveň bezpečné antikoagulační léčby je přísné dodržování dávek léků určených lékařem. Nedostatečná dávka nezpůsobí dostatečné „naředění“ krve, a hrozí tak riziko vzniku krevních sraženin. Příliš vysoká dávka naopak zvýší riziko krvácivých komplikací. Pacienti podstupující antikoagulační léčbu proto musí v pravidelných intervalech (např. každé dva až čtyři týdny) absolvovat laboratorní vyšetření krve, tzv. protrombinový test (Quick, PT). PT test měří hladinu faktorů srážení, což vypovídá o schopnosti krve srážet se. Výsledky testu pomáhají lékaři určit množství potřebného léku.
V průběhu antikoagulační léčby je důležité omezit vliv faktorů, které mohou její účinnost snížit, nebo naopak zvýšit. K takovým patří například i strava. Potraviny s vysokým obsahem vitamínu K (např. listová zelenina) účinek antikoagulace snižují. Alkohol nebo některé léky jako aspirin, projímadla, vitamíny a léky proti kašli mohou naopak antikoagulační účinek zvyšovat. Dietu i užívání dalších léků proto vždy konzultujte s lékařem.
Odpověď organismu na antikoagulancia mohou měnit i další faktory:
- nepravidelný stravovací režim,
- nárazové odtučňování,
- stres,
- významně zvýšená nebo snížená pohybová aktivita,
- cestování.
Sdělte svému lékaři neprodleně výskyt jakýchkoliv následujících příznaků, které mohou souviset s vysokým dávkováním antikoagulancií:
- neztišitelné krvácení z rány,
- krvácení z nosu,
- krvácení z dásní při čištění zubů,
- krev ve stolici,
- jakékoliv neobvyklé příznaky, jako je bolest, svědění či neklid.
Zdroj: Chirurgická léčba srdečních chlopní, pacientské informace, Edwards Lifesciences
(raf)