Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

Budoucnost kardiochirurgie? Nové aortální chlopně

Kdy je potřeba umělá chlopeň?

Náhrada aortální chlopně se provádí z důvodu závažného zúžení nebo nedomykavosti chlopně. Zúžení neboli stenóza chlopně je v současnosti nejčastější chlopenní vadou postihující především starší jedince. Pokud je chlopeň výrazně zúžená, srdce musí pumpovat krev pod větším tlakem, aby životadárnou tekutinu poslalo do všech důležitých tkání a orgánů. Práce pod vyšším tlakem však srdci nesvědčí a vede k jeho postupnému selhávání. Při nedomykavosti chlopně se naopak část krve vrací zpět do srdce, způsobuje jeho objemové přetížení a postupné selhávání.

Životnost chlopní je omezená

V mladším věku se většinou provádí náhrada mechanickou chlopní, která má sice dlouhou životnost, ale nevýhodou je riziko infekce a doživotní nutnost ředění krve pomocí léků. To s sebou přináší trvale zvýšené riziko krvácení. Druhou možností je náhrada biologickou chlopní, nejčastěji vyrobenou z hovězího nebo prasečího osrdečníku (perikardu). Tato náhrada je spojena pouze s přechodným užíváním léků na ředění krve, ale její nevýhodou je její omezená životnost způsobená ukládáním krystalků vápníku do tkáně chlopně.

Chlopeň INSPIRIS vydrží déle

Dlouholetý výzkum a klinické testování přinesly odpověď na problém s ukládáním vápníku do biologické chlopně. Nový typ aortální chlopně INSPIRIS s technologií RESILIA významně prodlužuje životnost chlopně díky speciální úpravě jejího povrchu. Takzvané kalcifikaci chlopně dále brání i speciální typ skladování. Oproti předešlým typům biologických chlopní se skladuje „na sucho“ a předtím ještě podstoupí proces glycerolizace, při kterém jsou molekuly vody na povrchu nahrazeny glycerolem. Tímto způsobem se významně snižuje náchylnost chlopně ke kalcifikaci.

Inspiris resilia                           

Aortální chlopeň INSPIRIS s technologií RESILIA

Vápník se už neukládá

Takzvanou suchou teorii, tedy skladování biologických chlopní „na sucho“, potvrzují i výsledky klinických testů. Na zvířecích modelech byla porovnávána nová chlopeň s osvědčeným typem biologické chlopně. U nového typu bylo po několika měsících (doba odpovídající deseti letům u člověka) nalezeno o 72 % méně vápníku v porovnání se starším typem.

V dosud publikovaných výzkumech, které zkoumaly životnost nové chlopně u lidí, nebyl prokázán žádný případ ukládání vápníku do chlopně. Lékaři tak předpokládají její mnohem vyšší životnost, díky čemuž by lidé s implantovanou biologickou chlopní měli prožít delší spokojený a aktivní život, než tomu bylo v případě současného typu chlopní.

(holi)

Zdroj:

https://www.edwards.com/devices/heart-valves/resilia


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).



Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ