Novinky
Chcete opravdu snížit krevní tlak? Samotné užívání léků nestačí…
V dnešní době existují léky téměř na každou chorobu. Pacienti tak získávají představu, že přijdou k lékaři s problémem, dostanou krabičku pilulek, ty budou v předepsanou dobu užívat a vše je vyřešeno. Že lékař říkal něco o režimu, dietě nebo cvičení, často nechtějí slyšet. Moderní lék si přece s nemocí poradí i bez spolupráce nemocného…Taková představa je samozřejmě naprosto mylná. Ve většině případů je léčebný režim minimálně stejně důležitý jako správně zvolený lék. Ostatně i u banální rýmy se doporučuje klid a odpočinek, ale kdo na to má dnes čas…
Životní styl je v některých zemích dokonce předmětem samostatného medicínského oboru. Jednou z nemocí, kde životní styl hraje důležitou roli, je vysoký krevní tlak.
Lékaři definovali důležité body, které by měli pacienti s hypertenzí dodržovat:
- Fyzická aktivita – vhodné jsou vytrvalostní sporty, jako chůze, jízda na kole, posilování velkých svalových skupin, denně alespoň 30 minut, za týden pak v součtu více než 150 minut.
- Výživa – doporučuje se hlavně ovoce, zelenina, celozrnné produkty, nízkotučné mléčné výrobky, nevhodné jsou pokrmy s vysokým obsahem nasycených tuků, cholesterolu a sodíku.
- Tělesná hmotnost – měla by být přiměřená, neboť nadváha má významný vliv na zvyšování tlaku. Pokud je pacient obézní, měl by postupně zhubnout, cílem by měla být redukce 10 % váhy během 6 měsíců.
- Alkohol – měl by být konzumován v nízkém množství, pro ženy jeden a pro muže dva alkoholické nápoje denně, přičemž jde opravdu o denní spotřebu, nikoliv průměr z několika dní! Jedním nápojem se myslí tradičně 1 pivo, 1 sklenička vína nebo 1 panák tvrdého alkoholu.
- Redukce psychického stresu – zvýšený psychosociální stres je jednou z příčin vzniku hypertenze, chorob věnčitých tepen a celkově se podílí na kardiovaskulární úmrtnosti. Lze doporučit relaxační techniky různého druhu.
- Kouření – škodí zdraví, píšou to na každé krabičce cigaret a každému kuřákovi je to známo, rozhodnout se ale musí každý sám.
(omat)
Zdroj: http://www.medscape.com/viewarticle/738107