Novinky
Dlouhodobé „pití“ poškozuje nejen játra, ale i srdce!
Pod pojmem onemocnění srdce si většina z nás představí především infarkt myokardu, anginu pectoris a možná také nějakou tu chlopenní vadu. Choroba s názvem alkoholická kardiomyopatie je však mezi lidmi známá poměrně málo. Přitom jde o závažné onemocnění, kterému lze snadno předejít – stačí se vyvarovat dlouhodobého pití alkoholu.
Srdce jako balón
Alkohol působí na srdeční sval přímo toxicky, tedy v podstatě jako jed. Je-li jeho účinkům srdce vystaveno po dostatečně dlouhou dobu, poškodí se. Zjednodušeně řečeno se rozepne jako balón a není schopné se správně stahovat, tedy vypuzovat krev do celého těla.
Alkoholická kardiomyopatie může vést až ke smrti
První příznaky alkoholické kardiomyopatie se bohužel objevují až ve chvíli, kdy je onemocnění už pokročilé. Nemocnému začnou otékat nohy, je unavený, špatně se mu dýchá, trápí ho kašel, nutnost častějšího močení v noci a mnohdy také pociťuje nepravidelnosti v srdečním rytmu. Je to situace, kdy srdce už nedokáže správně fungovat. Pokud by dotyčný ve svém „pití“ pokračoval dál, neodvratně by došlo k srdečnímu selhání a případně i úmrtí.
Na další „pití“ zapomeňte
Pokud je srdce už jednou alkoholem poškozeno, k úplnému uzdravení bohužel dojít nemůže. Dobrou zprávou ale je, že okamžitá abstinence zabrání dalšímu zhoršování choroby. Proto je absolutní zákaz alkoholu nejdůležitější součástí léčby. Na zmíněné symptomy, které kardiomyopatii provází, sice existují léky, ale jakmile srdce selže úplně, přestanou být účinné.Je pravda, že alkohol přijímaný v malém množství může být zdraví prospěšný. Pozitivně například ovlivňuje hladinu takzvaně „hodného cholesterolu“, čímž snižuje riziko srdečního infarktu. To ale platí pouze v případě, že se jedná o jednu sklenku vína nebo piva denně. Jakékoliv méně střídmé pití alkoholu je pro organismus zátěž a může řadu orgánů vážně poškodit.
(veri)
Zdroj: http://ezinearticles.com/?Alcoholic-Cardiomyopathy-Is-One-Form-Of-Heart-Disease&id=1172844