Novinky
Dovolená mimo hlavní sezónu prospěje vašemu zdraví
Chystáte se na letní dovolenou a uvažujete o pozdějším datu? Máte tak možnost užít si hezkého počasí i v době, kdy se v Čechách již začíná schylovat k podzimu. Navíc tím prospějete svému srdci. Poradíme vám, jak si naplánovat dny volna mimo sezónu v klidu a bez stresu – tedy tak, aby to váš organismus patřičně pocítil.
O prázdninách zůstaňte raději doma
Samotná dovolená je pro organismus prospěšná a umožní jeho regeneraci po běžných nástrahách každodenního života. Cestování v hlavní sezóně však může tento efekt poněkud zmařit. Shon kolem balení a samotného cestování se odehrává většinou za horkého letního počasí, což samo o sobě moc příjemné není. Když se k tomu ještě přidají vystresovaní řidiči a nečekané uzavírky, o kterých jste možná do poslední chvíle neměli ani tušení, na pohodě to také nepřidá. Ne náhodou se množství srdečních a mozkových příhod děje právě při bezprostředních přípravách na dovolenou.Z dyskomfortu příprav na dovolenou během hlavních prázdnin plynou pozitiva dovolené pozdější. Tak se totiž těmto nepříjemným záležitostem můžete šťastně vyhnout.
Naordinujte si bezstresové volno
Jak docílit toho, aby plánované dny volna opravdu zaručily zasloužený odpočinek bez stresu, v klidu a pohodě? Pro ty, co chtějí prožít zdravou dovolenou bez zátěžových situací, přinášíme následující rady:- Naplánujte si dovolenou mimo hlavní sezónu. Ideálním obdobím mohou být již září a říjen, kdy počet výletníků výrazně klesá. Vyhnete se tak hodinovým kolonám na dálnicích a v cíli vás potěší menší koncentrace turistů. Jedná se hlavně o menší počet rodin s dětmi, kterým už opět nastal školní koloběh. V neposlední řadě se také setkáme s nižšími cenami, které dokážou potěšit.
- Pečlivě si naplánujte trasu, kterou pojedete, a vyhledejte si případné uzavírky a možnosti, jak se jim vyhnout.
- Počítejte s časovou rezervou. Předejdete tím stresu, že něco nestihnete.
- Na cestu buďte dostatečně odpočatí a s cestováním začínejte raději ráno či dopoledne. Vyhýbejte se začátku cesty ve večerních hodinách.
- Dělejte pravidelné přestávky. Doporučují se krátké přestávky po každých 200 kilometrech nebo po dvou hodinách jízdy, předejdete tak riziku mikrospánku.
- Pozor na klimatizaci! Naplno puštěná klimatizace při velmi vysokých venkovních teplotách představuje zvýšené zdravotní riziko hlavně u starších lidí, kdy hrozí riziko infarktu.
- Nebezpečné jsou také prudké změny tlaku a teplot při přejezdu z horkých krajin do hor.
(eva)
Zdroj: http://m.lidovky.cz/cestovani/clanek.A110628_145048_ln_domov_mev.iln