Novinky
Elektromobily nepředstavují pro majitele kardiologických implantabilních přístrojů nebezpečí
Užívání elektromobilu je bezpečné i pro osoby, kterým byl implantován kardiostimulátor či kardioverter-defibrilátor. Takový závěr vyplynul z nedávné studie prováděné odborníky z minnesotské Mayo clinic. Ta byla zaměřena především na zkoumání obávané elektromagnetické interference.
Studie s názvem „Hybrid Cars and Implantable Cardioverter Defibrillators: Is It Safe?“ jako první zkoumala možnou interakci mezi elektromobily a aktivními kardiologickými implantáty. Výsledky studie byly prezentovány letos v březnu na výročním zasedání American College of Cardiology.
Elektromagnetická interference
Kardiologické implantabilní přístroje jsou obecně náchylné k ovlivnění (rušení) elektromagnetickými vlnami vydávanými jinými přístroji. Dochází pak k takzvané elektromagnetické interferenci (EMI). Díky pokroku v technologickém vývoji přístrojů je možnost rušení neustále redukována, avšak tato stále existuje a s ní také nebezpečí klinicky závažných důsledků, které vyplývají z povahy přístroje.
Metodika a výsledky studie
Vědci z Mayo clinic ve své studii použili kardiologické implantabilní přístroje tří hlavních výrobců a elektromobil značky Toyota Prius hybrid z roku 2012. Následně analyzovali elektromagnetické pole v šesti různých pozicích: v místě řidiče, ostatních tří spolujezdců, před a za automobilem. V úvahu byla brána také různá rychlost vozidla, a to včetně variabilní rychlosti při akceleraci či deceleraci. Studie se zúčastnilo 30 dobrovolníků s implantovaným PM (pacemakerem) či ICD (implantabilním kardioverterem), jehož správná činnost byla neustále monitorována.
Podle výsledků studie testovaný elektromobil negeneroval takové množství EMI, které by bylo klinicky významné. Jistě je však nutné provedení dalších výzkumů v této oblasti, a to především se zohledněním dalších modelů hybridních či elektrických automobilů.
(veri)
Zdroj: Mayo Clinic (2013, March 9). Electric car does not interfere with implanted cardiac devices, study finds. ScienceDaily. Retrieved March 31, 2013, from http://www.sciencedaily.com /releases/2013/03/130310163805.htm