Novinky
Fibrinogen odhalí riziko krvácení při operaci
Fibrinogen je složka lidské krve hrající důležitou roli v procesu krevní srážlivosti. Podle jeho koncentrace v krvi člověka lze navíc odhadnout, jak moc pacienta ohrožuje případné krvácení a nutnost krevní transfuze.
Rizikové použití srdečně-plicní pumpy
Lékaři ve Švédsku ročně provedou více než 7 000 otevřených operací srdce. Jde hlavně o koronární arteriální by-pass a náhradu srdečních chlopní. Během těchto zákroků je činnost srdce a plic běžně zajištěna mimotělním oběhem pomocí srdečně-plicní pumpy. Použití pumpy má ale často nepříznivý vliv na krevní srážlivost. Navíc riziko zvýšeného krvácení přetrvává ještě několik hodin po operaci. Pokud však dostane pacient před kardiochirurgickým zákrokem dávku fibrinogenu, riziko krvácivých stavů v průběhu operace i po ní se výrazně sníží. Ukazuje to švédská studie.
Zázračný protein?
Fibrinogen (koagulační faktor I.) je jeden z nejdůležitějších koagulačních proteinů obsažených v naší krvi. Jeho koncentrace v pacientově krvi bezprostředně před operací přímo souvisí s mírou krvácivosti pacienta a také s nutností případné krevní transfuze po zákroku. Čím nižší hladina fibrinogenu je, tím více hrozí, že se u něj během operace zvýšená krvácivost projeví. Dokonce i v případě, že delší dobu před operací bylo množství této látky v pořádku.
Srdce v bezpečí
Pacienti s nižší hladinou přirozeného fibrinogenu v krvi proto dostali před operací fibrinogenový koncentrát. Toto opatření vedlo k výraznému snížení krvácivosti a potřeby případné transfuze krve oproti skupině lidí, kteří koncentrát neměli. Navíc se neobjevily žádné vedlejší účinky. Aplikace fibrinogenu tak možná přestavuje další účinnou možnost snížení rizik léčby značného množství pacientů, kteří ročně podstoupí operaci srdce.(aro)
Zdroj: http://www.medicalnewstoday.com/articles/188267.php