Novinky
Hrajete šachy s nemocným srdcem? Pozor na infarkt
Častým důvodem ke kardiochirurgické intervenci je ateroskleróza srdečních cév. Následný infarkt myokardu (pokud ho pacient přežije) si pak vynutí provedení tzv. aortokoronárního by-passu, přemostění poškozeného cévního řečiště zdravou cévou. Ateroskleróza však nepostihuje jen samotné srdce. Vždy bohužel postihuje cévy celého těla. Kromě srdečního infarktu se pak hlásí ve formě mozkové mrtvice, selhání ledvin, slepoty či ucpání končetinových cév.
Demence klepe na mozek i na srdce
Poškození se nemusí projevit jako náhlá příhoda. Může přijít plíživě, například ve formě demence, která ohrožuje především kuřáky, pacienty s vysokým krevním tlakem a diabetiky. Ucpávání a likvidace cévního zásobení může postupně zapříčinit i selhávání srdce nebo plic.
Šachy mohou pomoci…
Říká se, že kdo si hraje, nezlobí. Zde by se to dalo parafrázovat na „kdo si hraje, dokáže žít zdravě“. V mnoha studiích bylo prokázáno, že hry a obecně činnosti zapojující mozek zlepšují a prodlužují jeho funkčnost, a chrání tak do jisté míry před rozvojem a zhoršováním demence. Šachy jako strategická hra, kdy je nutné v klidu logicky uvažovat, nutí mozek pracovat na plné obrátky, a není-li člověk cholerik ponořený do hry celým srdcem a všemi nervy, zklidňují celkově. V této souvislosti jsou prospěšné i pro pacienty s nemocemi srdce.
… ale i přivodit i infarkt myokardu
Pokud vás však hra příliš vzrušuje a extrémně vám záleží na jejím výsledku, může hra v šachy přinášet nebývalý stres, stejně jako sázení na dostizích nebo fandění na fotbale. Pak naopak hrozí zhoršení stavu, přinejmenším vlivem reakce cév na působení stresových hormonů.
Zdravý životní styl je základ
Chcete-li mít své srdce a hlavně cévy celého těla v pořádku, můžete do svého životního stylu zahrnout i šachy nebo jinou logickou hru. Pro zdraví cév je však klíčové nekouřit, omezit ve stravě nasycené živočišné tuky, dbát na dostatek tekutin a na životosprávu celkově. Neméně důležitý je pravidelný pohyb, minimálně ve formě procházek, neboť pohyb má za následek lepší prokrvení svalů a hlavně zlepšení kondice srdeční svaloviny.(zak)
Zdroj:
http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/8180947.stm
http://kaleidoscope.cultural-china.com/en/7Kaleidoscope8904.html