Novinky
Hudba srdci prospívá
Ne nadarmo se říká, že muzika umí léčit. Její poslech může prospět také pacientům, kteří trpí těžkým stresem a úzkostí a kteří právě podstupují léčbu ischemické choroby srdeční.
Úspěšnější léčba
Odborníci z Centra pro výzkum v Temple University ve Philadelphii došli k závěru, že poslech muziky může být velmi prospěšný lidem se srdečním onemocněním. Ve 23 studiích zkoumali 1 461 pacientů a zjistili, že hudba má následující pozitivní výsledky:- snižuje krevní tlak, její poslech snižuje srdeční frekvenci,
- zmenšuje úzkost u nemocných pacientů s ischemickou chorobou srdeční.
S úsměvem ke zdraví
Život s nemocným srdcem bývá pro řadu pacientů velmi stresující. Nejistota a obavy z diagnózy a různých léčebných procedur může výrazně zhoršit zdravotní stav. Stres například zvyšuje krevní tlak, což vede následně k většímu riziku komplikací. Poslech hudby ale přispívá ke zmírnění napětí, čímž se toto riziko snižuje. Jakmile zmizelo napětí a stres, snížil se krevní tlak a srdeční frekvence a zlepšila se nálada.
Hudba ovlivňuje i emoce
Hudba má vliv na lidské emoce i fyziologické reakce. Stimuluje emocionální reakce a zapojuje kognitivní pozornost. Dnes je muzikoterapie nejčastěji používaná u lidí, kteří se zotavují po infarktu či jiném kardiovaskulárním onemocnění, jako je angina pectoris apod. Existuje několik způsobů, jak oblíbenými tóny prospět nemocnému srdci:- úspěšná je práce s tzv. hudebními terapeuty,
- pomáhá též klidný poslech nahrané hudby – stačí sedět nebo ležet a minimálně 20 minut poslouchat.
Hudba má zkrátka v životě každého člověka své místo. A to i u nemocných, které uklidňuje a zároveň navozuje příjemné pocity.
(aši)
Zdroj: http://www.sciencedaily.com/releases/2009/04/090409104303.htm