Novinky
I lidé s nemocným srdcem si mohou užívat plavání. Jen trochu opatrněji
Obyčejné plavání, ale i různé druhy cvičení ve vodě umožňují zdravý pohyb i těm, kdo se již nemohou věnovat rychlým a náročným druhům sportu. Zvykněte si nyní, v letní sezóně, na pravidelné plavání a uvidíte, že v zimě se vám nebude chtít přestat.
Spojte příjemné s užitečným
Plavání v bazénu nebo na venkovním koupališti neznamená jen zdraví prospěšný a zároveň bezpečný pohyb, ale pro mnoho lidí je i účinnou duševní relaxací. Plavání má na lidský organismus hned několik pozitivních účinků:- Rovnoměrně procvičuje svaly celého těla, zvláště tehdy, pokud plaveme alespoň dvěma odlišnými styly.
- Mírně posiluje oběhový systém (nutí srdce pracovat), aniž by ho zároveň přetěžovalo.
- Plavání nepředstavuje zátěž pro pohybový aparát, pro kosti a klouby. I když tato pozitivní vlastnost je zároveň i jistá nevýhoda, protože plavání kvůli tomu nepomáhá zvyšovat kostní denzitu a neochrání nás před osteoporózou.
- Při plavání nehrozí pád ani nečekané prudké pohyby, které by mohly způsobit úraz.
Pobyt ve vodě a srdeční onemocnění: jde to dohromady?
Lékaři plavání vesměs doporučují i lidem s onemocněním srdce, například ischemickou chorobou srdeční nebo méně těžkou formou srdečního selhání. Přesto je třeba si uvědomovat možná rizika. Podle odborníků vede ponoření celého těla do vody k přesunu větší části krve do velkých žil a do srdce, což může pro selhávající srdce znamenat nepřiměřenou zátěž. Pacienti se srdečním selháním by proto měli pravidelné plavání raději konzultovat se svým lékařem. Další potencionální riziko může při plavání hrozit lidem s ischemickou chorobou srdeční, protože je známo, že příjemné prostředí ve vodě může tlumit vnímání případných bolestí na hrudi.Z výše uvedeného vyplývá, že plavání je možné doporučit skoro každému. Na druhou stranu i při tak bezpečném a prospěšném sportu, jako je plavání, je třeba mít na paměti možná rizika a hlavně vzít vždy v úvahu svůj zdravotní stav a také plavecké schopnosti.
(vek)
Zdroj: Schmid J. P. et al: Influence of water immersion, water gymnastics and swimming on cardiac output in patients with heart failure. Heart. 2007 Jun; 93 (6): 722–7.