Novinky
Jste adeptem pro kardiostimulátor?
Onemocnění srdce existuje celá řada, ovšem pacientovi většinou v paměti utkví především to, že má „srdeční poruchu“, případně „arytmii“. Bližší informace ohledně diagnózy a léčby laikovi zpočátku často uniknou. Jedním z řešení některých srdečních poruch je zavedení tzv. kardiostimulátoru. Kdy je však vhodný a pro koho?
Jak bije srdce
Základním vnějším projevem srdeční činnosti je tlukot srdce a tep krve v cévách. Zdravý člověk má tep pravidelný o frekvenci přibližně 60 úderů za minutu. Tlukot srdce neboli srdeční ozvy jsou také pravidelný a vždy přicházejí dvě ozvy za sebou. Při srdečních onemocněních a poruchách se však může objevit nepravidelný tep či příliš rychlá nebo pomalá srdeční akce.
Potřeba povzbuzení
Kardiostimulace je určena pro případy, kdy srdce v důsledku své poruchy bije příliš pomalu, tep klesá zhruba pod 50 za minutu, nebo objeví-li se výpadky srdeční činnosti. K přílišnému zpomalení srdeční akce dochází nejčastěji při poruchách přenosu nervových vzruchů v srdeční svalovině, ale i mimo ni. Navíc je činnost srdce řízena také centrálně a při srdečních poruchách se uplatňují i nepřímé vlivy, jako jsou poruchy dýchání ve spánku.
Koho čeká kardiostimulátor
Kardiostimulace se používá zpravidla při:- poruše funkce sinusového uzlu,
- blokádě vedení vzruchů mezi srdečními síněmi a komorami,
- blokádě vedení vzruchů ve svalovině komor,
- mimosrdečních poruchách nervového řízení srdeční činnosti,
- dalších poruchách srdce s pomalou akcí srdeční, např. při syndromu spánkové apnoe (poruchy dýchání ve spánku, které mohou vést i ke zhoršení srdeční činnosti) nebo v rámci užívání některých léků na srdeční onemocnění.
Jen EKG nestačí
Aby lékař rozhodl o zavedení kardiostimulátoru, potřebuje vyhodnotit poruchu srdeční činnosti podle zápisu na elektrokardiogramu (EKG), konkrétní diagnózu a také celkový stav pacienta. Až pak může zodpovědně říci, zda bude kardiostimulace přínosná.(zak)
Zdroj: http://www.kardio-cz.cz/resources/upload/data/186_Guidelines-zasady_implantace_ICD_09.pdf