Novinky
Když se řekne srdeční infarkt
Srdeční infarkt je běžně užívaný pojem. Víte však, co se pod tímto slovním spojením přesně ukrývá? V následujícím textu vám přiblížíme, co si pod srdečním infarktem přesně představit, jak vypadají jeho příznaky a také jak správně vykonat laickou první pomoc. Mimo jiné se dozvíte, jak se tento život ohrožující zdravotní problém řeší.
Co je to infarkt
Obecně lze říci, že se jedná o poruchu přívodu krve do srdečního svalu. To znamená, že najednou srdce nemá dostatek potřebného kyslíku a živin ke správnému vykonávání své funkce a tato postižená část srdečního svalu odumírá. Nejčastější příčinou bývá ucpání jedné ze dvou věnčitých tepen, které zásobují srdce krví bohatou na kyslík a živiny. Tepna se nejčastěji ucpe v místě, kde je zúžená vlivem aterosklerotických změn, krevní sraženinou. Pak následují průvodní jevy infarktu, které nám signalizují tento závažný stav.
Příznaky
- Dlouhotrvající klidová svíravá bolest na hrudníku. Bolest může vyzařovat do krku, dolní čelisti, zubů, jedné nebo obou horních končetin, zad a břicha. Typicky pod levou lopatku. Neexistuje žádná úlevová poloha.
- Nadměrné pocení, tzv. studený pot.
- Úzkost a strach.
- Pocit nedostatku vzduchu = dušnost.
První pomoc při srdečním infarktu
- Zavolejte rychlou záchrannou službu pomocí linky 155, popř. 112.
- Postiženému uvolněte oděv a otevřete okno, aby se mu lépe dýchalo, a položte ho do polosedu.
- Vyhněte se jakékoliv fyzické aktivitě postiženého! I pár kroků po bytě může být život ohrožujících!
- Kontrolujte stav vědomí, dýchání a srdeční puls. Pokud chybí, zahajte oživování pomocí srdeční masáže, popř. připojte dýchání z plic do plic.
- Pokud máte k dispozici lék obsahující nitroglycerin, podejte postiženému jednu tabletu pod jazyk. Nitroglycerin je látka, která podporuje rychlé rozšíření cév na srdci, a je k dostání na lékařský předpis. O jeho užívání se poraďte s lékařem.
Co čeká pacienta v nemocnici?
Cílem léčby srdečního infarktu je co nejrychlejší obnova průtoku krve srdečním svalem. Ve specializovaných kardiocentrech se provede rozšíření postižené tepny a vložení výztuhy do zúženého místa tepny, která ji udrží průchodnou. Tato léčba se provádí pouze v místním znecitlivění v oblasti přístupu do těla pacienta. Tím je nejčastěji stehenní tepna v pravém třísle. Později se pacient může podrobit větší srdeční operaci ve formě přemostění postižené tepny. Neopomenutelné místo má užívání léčiv, která jsou většinou doživotní záležitostí.(eva)
Zdroj: http://www.ikem.cz/www?docid=1005912