Novinky
Konzumace energetických nápojů ohrožuje dětské srdce
Energetické drinky se v našich obchodech objevují již řadu let a zejména mezi mladými lidmi jsou velmi oblíbené. Obecně vzato jejich konzumace nezpůsobuje u zdravých lidí žádné zdravotní riziko. U dětí to ale tak snadné není.
Kofeinová bomba není pro každého
Energetické nápoje si dopřává 30 až 50 procent adolescentů a mladých dospělých. Plechovky těchto životabudičů přitom obsahují často vysoké a nijak neregulované množství kofeinu. V průměru to může být 70 až 80 miligramů na jedno balení, To je přibližně třikrát víc než v běžném pití kolového typu. Další kofein je obsažen nepřímo v jiných ingrediencích těchto nápojů, jako jsou kolový ořech, kakao nebo guarana. Dětští lékaři z Univerzity v Miami se proto zaměřili na podezření, zda tyto nápoje nemohou být nebezpečné pro děti a dospívající.Nežádoucí účinky těchto nápojů se vyskytly u dětí, adolescentů a mladých dospělých, kteří:
- trpí některou chronickou nemocí, jako jsou cukrovka, epilepsie, srdeční onemocnění,
- bojují s poruchami nálad a chování,
- dlouhodobě užívají některé léky.
Nežádoucí účinky se objevovaly nejčastěji v podobě vysokého krevního tlaku a pocitu nepříjemného bušení srdce, ale byly i případy srdeční zástavy a úmrtí. Takto závažné riziko může představovat energetický nápoj například pro pacienta s vrozenou hypertrofickou kardiomyopatií, onemocněním, kdy srdeční sval je nenormálně ztluštělý.
Dětem pití energetických drinků zakázáno
Energetické nápoje nemají žádný „léčebný“ účinek a řada složek v nich obsažených nepodléhá regulaci ani neprošla detailním výzkumem. Autoři studie proto apelují zejména na dětské lékaře a rodiče, aby se konzumací těchto nápojů u dětí a dospívajících zabývali a zejména nedávali tyto přípravky k dispozici malým dětem a mladistvým s některými chronickými onemocněními.(omat)
Zdroj:
http://www.nytimes.com/2011/02/15/health/research/15risks.html?_r=1&ref=research
http://pediatrics.aappublications.org/cgi/reprint/peds.2009-3592v1