Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

Kornatění tepen trápilo i faraóny

Ateroskleróza (kornatění tepen) bývá označována jako nemoc 20. století. Přestože se řadí mezi civilizační choroby, její výskyt není ve skutečnosti žádnou novinkou. Ateroskleróza se totiž našla v cévách mumií starých až 3 500 let.

Prvním podnětem k vypracování studie na Kalifornské univerzitě byly informace uvedené na štítku faraóna Mereptaha (1213–1203 př. n. l.), jehož mumie odpočívá v Muzeu egyptských starožitností. Zde se uvádí, že faraón zemřel přibližně v 60 letech a potýkal se s aterosklerózou, artritidou a zubním kazem. Informace o tom, že se ateroskleróza vyskytovala již u starých Egypťanů, zaujala americké a egyptské kardiology natolik, že se rozhodli, ve spolupráci s egyptology, prozkoumat celkem 20 mumií.

Vápenaté cévy i u poddaných

Mumie byly následně skenovány prostřednictvím speciálního CT scanneru se zvláštním zaměřením na kardiovaskulární systém. Celkem 9 z 16 mumií, u kterých byly srdce a cévy zachovány i po procesu mumifikace, mělo kalcifikace, tedy zvápenatění v oblasti cév. Analýza kostí navíc pomohla odhalit věk v době úmrtí. Podle CT snímku mumií lidí, kteří zemřeli ve věku 45 let a více, byla ateroskleróza přítomna u 7 mumií z 8.

Potíže s tepnami mají ženy i muži

Nutno podotknout, že se ateroskleróza vyskytovala jak u mužů, tak i u žen, a zajímavé je, že mumie, u nichž mohla být stanovena jejich totožnost, měly všechny vysoce sociálně-ekonomický status, a tudíž i bohatý jídelníček. Obvykle se jednalo o lidi sloužící na dvoře faraóna, o kněží či kněžky.

To by podporovalo tvrzení současné medicíny o rizikových faktorech pro vznik aterosklerózy a na tom, že se na zvýšeném výskytu aterosklerózy podílí tučná strava, asi vážně něco bude.

(pad)

Zdroj:
http://www.sciencedaily.com/releases/2009/11/091117161017.htm
http://nemoci.vitalion.cz/ateroskleroza/


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).



Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ