Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

Látky získané z medvědí žluče pomáhají udržovat správný srdeční rytmus

Uměle vyrobené sloučeniny, které se přirozeně nacházejí také v medvědí žluči, by mohly v budoucnu pomáhat lidem se srdeční arytmií.

Nový lék s dlouhou tradicí

Takzvaná ursodeoxycholová kyselina (zkratka UDCA) obsažená v medvědí žluči patřila mezi látky využívané v postupech tradiční čínské medicíny. Avšak i moderní lékařství využívá tuto látku, dnes již synteticky vyráběnou, ke snížení produkce cholesterolu a rozpouštění žlučových kamenů. Nové vědecké studie nyní naznačují, že dlouho známá sloučenina může mít i další využití – v léčbě poruch srdečního rytmu.

Podle vědců působí UDCA na patologické buňky v srdci, které narušují správný srdeční rytmus. Tyto buňky se nacházejí například u lidí po prodělaném infarktu myokardu, ale jako vrozená porucha i u dosud nenarozených dětí.

V současné době se UDCA využívá především v léčbě městnání žluči u těhotných žen, což je stav, který je spojen s vyšším rizikem srdeční arytmie a náhlého úmrtí jejich plodu. UDCA snižuje hladinu škodlivých žlučových kyselin, které se hromadí v matčině krvi a odtud skrze placentu přecházejí také do krve jejího dítěte.

U lidí po infarktu se znovu objevují „dětské“ buňky

Patologické buňky v srdci, které narušují správný srdeční rytmus, se nacházejí v srdeční stěně vyvíjejícího se plodu, ale krátce po narození kompletně vymizí. Mohou se však znovu objevit po mnoha letech, když někdejší novorozenec prodělá infarkt myokardu. A stejně jako u dítěte v děloze, i u dospělého člověka narušují tyto buňky srdeční rytmus a ohrožují ho náhlou smrtí. Právě na tyto buňky by měla podle vědců pozitivně účinkovat UDCA původem z medvědí žluče.

Podle odborníků nově provedené studie usvědčují patologické buňky v srdci z podílu na vzniku specifických srdečních arytmií. Jsou to právě tyto buňky, na které se v budoucnu zaměří pozornost lékařů a prostřednictvím kterých bude snad možné v budoucnu příznivě ovlivnit život malých i dospělých pacientů s poruchami srdečního rytmu.

(vek)

Zdroj: http://www.medicalnewstoday.com/releases/232107.php


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).



Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ