Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

Lékaři ve světě používají novou metodu ke snížení vysokého tlaku. Znají ji i čeští kardiologové

Vysoký tlak trápí v dnešní době stále více lidí. Většinou se ho podaří snížit pomocí léků a úpravou životního stylu – tedy zbavením se nadváhy, omezením soli, snížením stresu, pravidelným pohybem… Co když ale tlak zůstává vysoký navzdory všem těmto opatřením?

Hledá se příčina

Nejprve by měly být vyloučeny i jiné důvody, které vedou k takzvané „sekundární hypertenzi“. Co tedy lékaři nejprve zjišťují?
  • Zda se za vysokým tlakem neskrývá onemocnění nadledvin, ledvinných cév nebo podvěsku mozkového.

  • Pokud jsou druhotné příčiny vyloučeny, mluvíme o „primární“ neboli „esenciální“ hypertenzi.

  • Když je tlak vysoký i přes veškerou léčbu a pacient užívá např. pět různých léků zcela bez efektu, jde o tzv. „hypertenzi refrakterní na léčbu“ – právě v těchto případech se uplatňuje nová, revoluční a velmi účinná metoda snižování tlaku. Ta spočívá laicky řečeno v přerušení nervů zásobujících ledviny.

Nervy v nečinnosti

Ledviny jsou stejně jako jiné orgány zásobeny nervy, které nelze vůlí ovládat. Tyto nervy ale mají vliv na průtok krve ledvinami. V těch následně dochází k řadě dějů, které se navzájem ovlivňují, a také k uvolňování hormonů působících na krevní tlak a na stažení cév v celém těle. S nápadem, že přerušením výše uvedených nervů je možné dosáhnout i snížení vysokého tlaku, se zrodila nová metoda léčby.

Přes třísla až k ledvinám

Výhodou je především skutečnost, že k přerušení nervů není zapotřebí operace. Celý zákrok proběhne při minimálně invazivní katetrizaci, kdy se lékař vpichem do tepny probíhající v třísle dostane do krevního řečiště. Dále pokračuje do břišní tepny, ze které odstupují i ledvinné tepny. Zde je oboustranně elektrickým proudem přerušen průběh nervů. Celkově jde asi o půlhodinový zákrok bez celkové anestezie, jsou podány pouze léky proti bolesti.

A výsledky?

Protože jde o děje, které na sebe navazují, je při čekání na výsledky zapotřebí trpělivost. Výrazné snížení tlaku je možné pozorovat za měsíc, u některých pacientů jde ale i o delší dobu. Důležité je ovšem i následující:
  • Snížení tlaku touto metodou má příznivý vliv na celkový zdravotní stav pacientů.

  • Je zastaveno další poškozování cév (ateroskleróza).

  • Snižuje se nadměrná zátěž srdce.

  • Pokud dojde ke snížení krevního tlaku, je možné ve spolupráci s lékařem postupně vysazovat léky na tlak.

  • Pacient bez medikace se tak vyhne případným nežádoucím účinkům.

Zákrok jen někde

Zkušenosti s touto metodou mají lékaři v USA, Německu, Austrálii a Polsku. V České republice je zatím tento výkon prováděn ve Fakultní nemocnici Olomouc a nově také v Nemocnici Podlesí.

(hak)

Zdroje:
http://www.ardian.com/pdfs/LINC Presentation Scheinert January_28_2010.pdf
http://www.medscape.com/viewarticle/590320


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).



Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ