Novinky
Létání je pro kardiaka podobná zátěž jako horolezectví
Je to tak. A i když si to málokdo uvědomuje, letecká doprava je pro nemocné se srdcem riziková. Pobyt v letadle znamená pro kardiaky v podstatě totéž, jako by se snažili zdolat horu vysokou více než 2 400 metrů. A to už pro nemocné srdce znamená pořádnou zátěž. Navíc je prokázáno, že v průběhu letu dochází k fyziologickým změnám.
Nadmořská výška a srdce
Lidé nad tím moc nepřemýšlejí, říká autor studie Eileen McNeely, instruktor oddělení životního prostředí na Harvardské univerzitě v Bostonu. Podle něj může být pobyt v tak velké nadmořské výšce velmi stresující pro srdce, zejména pak u osob vyššího věku a majících nějaké srdeční onemocnění. Podle této studie může letecká doprava zvyšovat riziko srdečních komplikací, jako je zrychlení srdečního tepu a podobně.
Ve vzduchu narůstá riziko problémů
Autoři ve své studii uvádějí, že jednou z hlavních příčin komplikací za letu jsou mdloby, pocity na omdlení nebo závratě. McNeely a kolegové shromáždili skupinu 40 mužů a žen a umístili je do hypobarické komory, která simulovala prostředí, v jakém se cestující obvykle ocitají při letu ve výšce asi 2 100 metrů nad mořem. Průměrný věk účastníků byl 64 let a u jedné třetiny byla diagnostikována srdeční choroba.V průběhu dvou dnů byli všichni dvakrát vystaveni pětihodinové lekci v této komoře – jeden pobyt odrážel simulovaný let a druhý atmosférické podmínky. V průběhu pokusu sledoval výzkumný tým dýchací i srdeční rytmus.
Odborníci zjistili, že vyššímu riziku byli vystaveni nemocní s anamnézou srdečních onemocnění. Podle McNeelyho by bylo vhodné provést ještě studii během skutečného letu, nicméně i tak se domnívá, že kardiaci by měli cestování letadlem pro jistotu konzultovat se svým lékařem, a nechat si dokonce provést předběžná vyšetření, aby bylo riziko případných komplikací při letu minimální.
(aši)
Zdroj: http://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=114133