Novinky
Lyžování po infarktu? Ano, ale opatrně
Náhlá srdeční zástava může za neuvěřitelných 40 % z celkového počtu smrtelných nehod mezi turisty zimních sportů v rakouských Alpách a hlavní příčinou je infarkt myokardu.
Dovolená na horách může znamenat riziko
Vědci z univerzity v rakouském Innsbrucku analyzovali data 1500 pacientů přijatých do nemocnice s příznaky srdečního selhání a zjistili, že více než k polovině infarktů došlo v prvních dvou dnech a do dvou hodin od chvíle, kdy lyžaři vstoupili na svah. Pouze jedna pětina věděla, že mají nemocné srdce. Podle doktora Gerta Kluga je na vině nedostatek přípravy na intenzivní fyzickou námahu a vystavení organismu vysokým nadmořským výškám.
Připravte se
Autoři rakouské studie doporučují, aby se lidé na lyžování předem připravovali, a to celoročním cvičením s postupným zvyšováním fyzické aktivity. Pobyt na horách ve vysoké nadmořské výšce znamená méně kyslíku v prostředí, a tedy také v krevním řečišti, což nutí srdce usilovněji pracovat.
Kdy začít s lyžováním po srdečním infarktu?
Lékaři obvykle navrhnou mírné cvičení 6 až 12 týdnů po operaci srdce a poradí, abyste nezvedali těžké předměty zhruba měsíc. Zvedání lyží tak představuje určité riziko. Pokud vám lékař řekne, že se můžete vrátit k lyžování, měli byste se dostat nejprve opět do formy. Doporučuje se desetiminutové rozehřátí, 20–30 minutové aerobní cvičení a pět minut vychladnutí. Cvičte aspoň 3x týdně.
Pozor na nadmořskou výšku a teplotu ovzduší
Pacienti po infarktu by měli lyžovat opatrně. Přestože jste předtím byli vynikajícím lyžařem, vaše svalová síla a anaerobní výkonnost je po infarktu podobná netrénované populaci. U osob se srdečními chorobami se může v extrémně chladném počasí vyskytnout bolest na hrudi. Silný vítr a sníh způsobuje ztrátu tělesného tepla a řídký vzduch ve vysoké nadmořské výšce snižuje množství kyslíku v krvi, což nutí srdce intenzivněji pracovat. Pokud vám tedy lékař řekne, že lyžování je pro vás i po infarktu bezpečné, vyhněte se zimním střediskům ve vysoké nadmořské výšce a nelyžujte v chladných a větrných dnech. Udržujte se v teple a noste tzv. funkční prádlo, a raději v několika vrstvách.(aši)
Zdroj:
http://www.telegraph.co.uk/travel/snowandski/7972982/Prepare-for-ski-trip-or-risk-heart-attack-amateur-skiers-told.html
http://www.livestrong.com/article/324067-snow-skiing-after-a-heart-attack/