Novinky
Manželstvím proti mrtvici
Není tomu tak dlouho, co autoři jedné rozsáhlé psychologické studie odhalili skutečnost, že manželství je dobré pro naše duševní zdraví. Snižuje totiž riziko vzniku depresí, úzkostí nebo užívání návykových látek. Nyní zase jiní vědci přišli na to, že nejen psychické, ale také fyzické zdraví je výrazně ovlivněno rodinným stavem. Toto tvrzení je podepřeno výsledky studií, které dokládají, že svobodní muži mají vyšší riziko vzniku cévních mozkových příhod.
Svoboda jako výhoda?
S touto jistě dost překvapivou skutečností přišel tým izraelských vědců. Ti ve své práci vycházeli z výsledků rozsáhlé studie týkající se ischemické choroby srdeční, která byla započata již v roce 1963. Do ní bylo zapojeno něco málo přes deset tisíc mužů v průměrném věku 49 let. Tito muži byli sledováni až do roku 1997. Kromě této studie čerpali autoři také z úmrtních registrů či jiných záznamů. V loňském roce vše vyhodnotili a došli k zajímavým, pro mnohé muže ne příliš uspokojivým výsledkům.
Staré známé rizikové faktory
Z těchto sledování vyplynulo, že v průběhu 34 let zemřelo na cévní mozkovou příhodu 8,4 procenta svobodných mužů oproti 7,1 procentům mužů ženatých. S přihlédnutím k rizikovým faktorům, jako jsou věk, socioekonomické postavení, obezita, vysoký krevní tlak, kouření, cukrovka, srdeční onemocnění a další, dospěli vědci k závěru, že svobodní muži měli až o 64 procent větší riziko vzniku cévní mozkové příhody oproti mužům, kteří byli ženatí.Závěrem je však nutno poznamenat, že podle studie hrozilo zvýšené riziko vzniku cévní mozkové příhody nejen mužům svobodným, ale také některým ženatým. A to konkrétně těm, kteří během studie hodnotili svoje manželství jako neúspěšné. To může být malou radou pro pány, že ženit se za každou cenu s vidinou pevnějšího zdraví nemusí vždy přinést ovoce.
(pad)
Zdroj:
http://www.medicalnewstoday.com/articles/180387.php
http://www.reuters.com/article/idUSTRE5BE0T220091215