Novinky
Máte nemocné srdce? Sledujte příjem tekutin
Pít hodně, nebo spíše málo? Máte-li nemocné srdce, pravda je někde uprostřed. Pitná voda chrání před smrtelnými infarkty a jinými kardiovaskulárními nemocemi. Ovšem platí to jen o pitné vodě, a to v přiměřené míře.
Jaké tekutiny byste měli vypít?
Pitná voda je jedinou tekutinou, kterou byste měli jako nemocní se srdcem pít. Ty ostatní už nemusí být bez rizika – ať už je to káva, čaj, nealkoholické nápoje s cukry, či ovocné džusy. Všechny tyto nápoje jsou plné rychlých cukrů a díky nim se zvyšuje koncentrace triglyceridů v krvi až o 30–50 %! A triglyceridy zvyšují riziko srdečního infarktu.
Kolik vody vypít, aby srdce dobře pracovalo?
Při srdečním selhání je někdy nutné omezit příjem tekutin. Pokud vám to lékař doporučí, udržujte si přehled o všem, co jste ten den vypili, a sledujte i potraviny, které obsahují hodně vody. Lékař by vám měl sdělit, kolik tekutin byste za den měli vypít. Doporučení se pohybuje v rozmezí od 1,5 l do 2 l denně. Někdy je totiž nutné příjem vody omezit, protože nadměrné množství ztěžuje práci srdce (hůře pumpuje) a mohou se zhoršit příznaky srdečních obtíží.
Na co při pití myslet
- Hlídejte všechny potraviny, které obsahují vodu (polévky, zmrzlina, led, želatina atd.), a ujistěte se, že se s jejich příjmem vejdete do denního limitu příjmu tekutin.
- Pijte pravidelně a vyhraďte si dobu, kdy budete pít, abyste nebyli v pokušení pít více, než je povolené množství.
- Pokud vás trápí žízeň, zkuste si vymýt ústa vodou nebo si vezměte žvýkačku.
- Pijte jen pitnou vodu a vyvarujte se sladkých nápojů apod.
- Omezte solení – příliš sodíku způsobuje, že tělo uchovává přebytečnou tekutinu. Stačí nasadit dietu s nízkým obsahem sodíku, někdy lékař předepíše diuretika, která pomáhají organismu zbavit se přebytečné vody.
(aši)
Zdroj:
http://www.webmd.com/heart-disease/heart-failure/watching-your-fluid-intake-when-you-have-heart-failure
http://www.ergo-log.com/waterheart.html