Novinky
Může infekce za vznik aterosklerózy?
Tým vědců z Kolumbijské univerzity nalezl bakterii, která možná hraje klíčovou roli v onemocnění známém jako ateroskleróza nebo také kornatění tepen. Toto velmi běžné civilizační onemocnění, jehož vznik úzce souvisí s nezdravým způsobem života, je jednou z nejčastějších příčin smrti ve všech vyspělých zemích.
Bakterie přispívá ke kornatění tepen
V poslední době se stále více ukazuje, že ačkoliv sedavý způsob života, nezdravá zdrava nebo kouření mají při vzniku zkornatělých tepen zcela zásadní roli, jsou do vzniku tohoto onemocnění zapleteny také infekční mikroorganismy. Přesně porozumět roli infekce v procesu aterosklerózy přitom není snadné, protože se dlouhou dobu nedařilo izolovat živé bakterie přímo z aterosklerotické tkáně.
Vědcům z Kolumbijské univerzity se před časem konečně podařilo izolovat bakterii, která byla přítomná v aterosklerotických cévách 78letého muže, ve zdravé tkáni však nikoliv. Izolovaná bakterie se označuje jako Enterobacter hormaechei a kromě jiného se vyznačuje pozoruhodnou rezistencí k celé řadě antibiotik.
Jak se bakterie dostává do cévní stěny?
Nálezy vědců naznačují, že chronická bakteriální infekce se může podílet na procesu kornatění cév. Bakterie se přitom do krevního oběhu mohou dostat různými způsoby, mimo jiné i ze zánětlivého ložiska v ústní dutině, například při zánětu dásní nebo zubního lůžka. Jedním z možných způsobů, jakým se bakteriální infekce dostává do cév, může být také přenos uvnitř bílých krvinek, tedy imunitních buněk, které bakterie a další cizorodé částice pohlcují v rámci imunitní reakce. Pokud se bílé krvince nepodaří pohlcenou bakterii okamžitě zničit, může paradoxně sloužit jako „trojský kůň“ a nebezpečnou nálož roznášet po celém těle.
Úspěšná izolace bakterií z arteriosklerotických plátů podporuje myšlenku, že onemocnění jako infarkt nebo mozková mrtvice jsou výsledkem chronického zánětlivého stavu v našich cévách. I přesto však není pochyb o tom, že také nezdravý životní styl, nedostatek pohybu a tučná strava k tomuto zánětlivému stavu do značné míry přispívají.
(vek)
Zdroj: http://www.medicalnewstoday.com/articles/212957.php