Novinky
Mýty a fakta o srdečních chorobách
Nemoci srdce a cév patří k nejvíce diskutovaným tématům vůbec. Přesto o těchto chorobách koluje řada mýtů a polopravd. Nastal čas uvést je na pravou míru.
1. Při infarktu se zastaví srdce
Infarkt myokardu a srdeční zástava jsou dva odlišné termíny. Při infarktu dochází k uzavření cévy vyživující srdeční sval. To má za následek odumření svalu za tímto uzávěrem a poškození funkce srdce. Srdeční zástava je stav, kdy se srdeční sval nestahuje, a srdce tedy nemůže přečerpávat krev. Infarkt myokardu může způsobit srdeční zástavu, ale ve většině případů se tak nestane.
2. Na infarkt zemře více mužů než žen
Úmrtnost na infarkt je u obou pohlaví stejná, ale muži dostanou infarkt většinou v mladším věku než ženy. Neví se přesně, čím je to způsobeno, ale předpokládá se ochranný vliv ženských pohlavních hormonů.
3. Příznakem infarktu je bolest na hrudi
Infarkt myokardu je doprovázen celým spektrem různých příznaků. Kromě bolesti na hrudi se může objevit např.:
- dušnost, pocit na zvracení, pocení,
- bolest v různých částech těla – v zádech, žaludku, šíji, čelisti atd.,
- náhlý strach ze smrti.
Někteří pacienti nemusí mít žádné bolesti ani příznaky, jedná se většinou o starší lidi a diabetiky.
4. Alkohol chrání před srdečními chorobami
Studie ukazují, že konzumace asi 2 dl vína denně u mužů a 1 dl u žen může mít ochranný účinek na srdce a cévy. Konzumace tvrdého alkoholu však tento účinek nemá, a naopak se stává rizikovým faktorem.
5. Přiměřená váha, zdravá strava a cvičení = infarkt nehrozí
Tato rovnice bohužel neplatí. Rizikové faktory můžeme rozdělit na ovlivnitelné a neovlivnitelné. Mezi ty ovlivnitelné patří např. obezita, nedostatek pohybu, vysoká hladina cholesterolu a vysoký krevní tlak. Tyto faktory jsme schopni ovlivnit životosprávou nebo léčbou. Neovlivnitelné rizikové faktory, jako např. věk, pohlaví nebo dědičné dispozice, ovlivnit nelze, a proto bude vždy existovat určité riziko rozvoje choroby.
Přestože jsou nemoci srdce a cév hlavní příčinou úmrtí v České republice, riziko jejich vzniku můžeme významně snížit správnou životosprávou.
(mev)
Zdroje: http://www.webmd.com/heart-disease/rm-quiz-heart-disease-myths
http://zdravi.e15.cz/clanek/postgradualni-medicina-priloha/epidemiologie-kardiovaskularnich-onemocneni-172591