Novinky
Naděje pro zdravé srdce je v kmenových buňkách
Americký Národní institut zdraví poskytl v říjnu 2009 Lékařské fakultě ve Wisconsinu pětiletý grant v hodnotě 8 miliónů dolarů na výzkum kmenových buněk, které by „opravily“ poškozenou srdeční tkáň. Kmenové buňky jsou prvotním stavebním kamenem, který se přetváří ve více než 200 různých buněčných typů lidského organizmu. Jedním z nich je i buňka srdeční svaloviny.
Transplantace srdečních buněk
V USA dle průzkumů Americké srdeční asociace přibude každý rok k 5 miliónům pacientů přes 500 tisíc nových případů srdečních onemocnění. Z toho 250 tisíc pacientů ročně srdečním onemocněním podlehne. Ve většině případů odumře tkáň stažlivé srdeční svaloviny následkem nedostatečného krevního zásobení. Srdeční buňky nejsou schopné regenerace a jakékoliv poškození této tkáně je trvalé. Kmenové buňky by tedy logicky mohly nahradit nefunkční srdeční buněčnou tkáň.
Odkud je vzít?
Kmenové buňky lze získat ze dvou zdrojů. Buď přeprogramovat dospělé kmenové buňky samotného pacienta (nehrozí odmítnutí tkáně imunitním systémem organizmu). Další nepříliš probádanou možností je využít embryonální kmenové buňky v raném stadiu, které se získávají při oplodnění ve zkumavce. Američtí vědci budou zkoumat právě tento druhý postup a testy budou probíhat nejprve na zvířecím modelu a tkáňových kulturách.
Revoluce v léčbě srdečních onemocnění?
Doposud se nikomu úspěšně nepodařilo poškozenou srdeční tkáň nahradit. Pokud by se v laboratoři kmenové buňky povedlo vhodně stimulovat ke vzniku a zrání linie buněk srdeční svaloviny, následně by mohla být provedena transplantace poškozené a odumřelé tkáně nemocného srdce. Léčebná regenerace nemocné srdeční tkáně pomocí kmenových buněk je dle odborníků na dobré cestě.(Thom)
Zdroj:
http://www.medicalnewstoday.com/articles/168237.php
http://www.cellmedicine.com/heart.asp