Novinky
Náhlá srdeční smrt není dominantou jen u starých lidí
Náhlá srdeční smrt. Sousloví, které si většina lidí spojí se starými nemocnými lidmi. Přesto se stále častěji vyskytuje i v mladší populaci. Co ale vůbec znamená a jaké jsou její nejčastější příčiny?
Trocha teorie úvodem
Podle definice je náhlá srdeční smrt rychlé a neočekávané úmrtí následkem prvotní srdeční příčiny. Nejčastěji se vyskytuje ve středním a starším věku, ale ochráněni před ní nejsou ani mladí lidé.Vyvolávajícím onemocněním je ve věkové skupině 40–50 let nejčastěji ischemická choroba srdeční (ICHS), která vzniká uzávěrem věnčitých tepen, zásobujících krví srdeční sval. Čím více věnčitých tepen je postiženo, tím větší riziko pacient má, že ho srdeční smrt může potkat.
Kromě ICHS může náhlou srdeční smrt způsobit například i zánět srdečního svalu (myokarditida), onemocnění srdečního svalu nejasného původu (tzv. kardiomyopatie), různé degenerativní procesy postihující srdeční sval nebo převodní systém srdeční, zúžení aortální chlopně, vrozené srdeční vady a anomálie věnčitých tepen, revmatická srdeční choroba, vysoký krevní tlak a další choroby.
Náhlá srdeční smrt ale může být vyvolána i emočními vlivy zprostředkovanými nervovým systémem. Dobře to dokazuje případ z nedávné doby, kdy fotbalista po neúmyslném vstřelení vlastního gólu zkolaboval a zemřel. Velkou měrou se na náhlé srdeční smrti mohou podílet i toxické účinky léků nebo „rekreačních“ drog, zvláště kokainu.
Převodní poruchy hrají prim
Nejčastějším mechanizmem vzniku náhlé srdeční smrti jsou poruchy srdečního rytmu. Mezi ty nejčastější patří fibrilace komor, která nastává většinou ihned po ztrátě vědomí. Je to jedna z nejnebezpečnějších a život ohrožujících arytmií. Projevuje se tak, že srdce nepumpuje krev jako obvykle, ale svalovina komor se pouze rychle „chvěje“. Kvůli tomu nemůže správně pracovat a do oběhu se dostává pouze zlomek potřebné krve. Fibrilace komor může vzniknout bez jakéhokoliv předchozího varování, někdy jí ale mohou předcházet i jiné poruchy srdečního rytmu.
Když srdce pukne
Smrt ale někdy může vyvolat i takzvané „prasknutí“ srdce. Jedná se o stav, kdy dojde buď k porušení přepážky, která v srdci odděluje pravou a levou komoru, nebo kdy naopak, například v důsledku infarktu, ztratí srdeční stěna pružnost a praskne. To má za následek vylití krve do osrdečníkové dutiny a smrt.
Důležitá je prevence
Aby se riziko případů náhlých srdečních smrtí minimalizovalo, je třeba, aby všichni, kteří již nějakou srdeční chorobou trpí, pečlivě dodržovali pokyny svého ošetřujícího lékaře. U mladých lidí, zejména sportovců, by se pak mělo zavést povinné vstupní vyšetření, které by odhalilo případné vrozené srdeční vady.(kam)
Zdroj:
http://www.anamneza.cz
http://www.sportvital.cz