Novinky
Nepravidelný sex může ohrozit vaše srdce
Občasná sexuální aktivita je spojena s téměř trojnásobně zvýšeným rizikem náhlé srdeční příhody. Nestává se to sice příliš často, ale existují důkazy pro to, že vystavení zejména netrénovaného organismu náhlé fyzické či emoční zátěži dokáže způsobit srdeční zástavu. Tyto výsledky přináší nová americká studie.
Nebezpečná nepravidelnost
Na rozdíl od občasné fyzické aktivity pravidelné cvičení naopak riziko kardiovaskulárních onemocnění snižuje. Nebezpečí tedy plyne hlavně z nárazové nepravidelné zátěže, kterou může představovat například sexuální aktivita či psychický stres.
Smrt může přijít nečekaně
Náhlá srdeční smrt je definována jako úmrtí způsobené okamžitou poruchou funkce srdce, přičemž oběť srdeční zástavy může a nemusí v předchozím období trpět nějakou chronickou nemocí srdce. Smrt nastává v řádu minut po prvních příznacích. Nejčastější příčinou je porucha zásobení srdce okysličenou krví při akutním uzávěru věnčité tepny.
Ochrana existuje
Faktorem, který výrazně ovlivňuje pravděpodobnost srdeční příhody při občasné fyzické či sexuální aktivitě, je množství pravidelné fyzické zátěže. Zjednodušeně lze říct, že lidé, kteří mají pravidelnou fyzickou zátěž, jsou méně ohroženi náhlou příhodou při jednorázovém nadměrném tělesném výkonu. Naopak ti, kdo jsou dlouhodobě pasivní a netrénovaní, mají riziko zvýšené.Studie ukázala, že rozdíl v riziku byl poměrně výrazný:
- Ohrožení infarktem myokardu při náhlé fyzické aktivitě bylo až o 45 % vyšší u netrénovaných osob.
- Naopak pravděpodobnost náhlé srdeční smrti se snižovalo o 30 % za každý den v týdnu, kdy sledovaní pacienti vykonávali nějakou zvýšenou tělesnou činnost.
- U 90 % obětí náhlé srdeční smrti bylo nalezeno kritické poškození dvou či více hlavních větví věnčitých tepen.
- U dvou třetin osob byly nalezeny jizvy po předchozích prodělaných infarktech.
- U mladých pacientů byla obvykle přítomna nějaká další (například vrozená) anomálie, v některých případech mohly být na vině užívané léky nebo ilegální drogy.
(omat)
Zdroj: http://www.medicalnewstoday.com/articles/219974.php