Novinky
Odstranění štítné žlázy? Srdce trpí i po tomto zákroku
Finští vědci přišli s ne moc potěšujícím zjištěním: nemocní, kteří podstoupili chirurgickou léčbu onemocnění štítné žlázy, mají i dlouho poté zvýšené riziko některých kardiovaskulárních onemocnění. Jak je to možné?
Tělo se vzpamatovává pomalu
Odborníci vědí, že samotná nadměrná funkce štítné žlázy nepříznivě ovlivňuje činnost srdce a cév. Podle nových objevů ale zvýšené nebezpečí hospitalizace z důvodu kardiovaskulárního onemocnění trvá i po chirurgickém odstranění „nemocné“ štítné žlázy, a to po celá dvě desetiletí. Vzhledem k tomu, že k obdobným závěrům vědci došli, i pokud brali v úvahu léčbu onemocnění štítnice radioaktivním jódem, zdá se, že srdečně-cévní systém neblaze ovlivňuje vlastní původní choroba, a ne užitá forma léčby.
V nemocnici opakovaně
Finští vědci na ročním shromáždění věnovaném endokrinologii (medicínskému oboru, který se zabývá hormony) prezentovali data 4 334 nemocných s hypertyreózou, kterým byla operativně odstraněna štítná žláza. Co bylo zjištěno?- Ve srovnání s běžnou populací byli tito lidé v budoucnu častěji postiženi onemocněním srdce či cév, které vyžadovalo pobyt v nemocnici, a to o překvapivých 17 %.
- Rozdíl byl však výrazný pouze u některých kardiovaskulárních chorob, zejména u zvýšeného krevního tlaku, síňové fibrilace nebo onemocnění chlopní.
Nelehký život s nemocnou štítnou žlázou
Nadměrná produkce hormonů štítnou žlázou představuje pro organismus zátěž v mnoha směrech. Na kardiovaskulární systém působí takto:- zrychlením tepové frekvence,
- nemocný může cítit nepříjemné bušení vlastního srdce (tzv. palpitace),
- zvyšuje se riziko některých srdečních arytmií, například síňové fibrilace,
- stoupá krevní tlak.
Z výsledků studie vyplývá, že ani vyoperování hyperfunkční štítné žlázy neznamená úplné odstranění možných důsledků onemocnění. Alespoň co se týká postižení srdce či cév.
(veri)
Zdroj: http://www.ecardiologynews.com/news/interventions-surgery/single-article/elevated-cardiovascular-risk-persists-long-after-thyroidectomy/2c1c747cdd514b899799cfc9c77a9feb.html