Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

Operovat s pomocí kamery? Proč ne!

Takzvaná videoasistovaná hrudní chirurgie neboli VATS je pro pacienty ideální. Snižuje totiž pooperační bolest i dobu hospitalizace. A navíc umožňuje rychlejší zotavení a návrat do práce. Dalšími výhodami této minimálně invazivní metody je snížení rizika infekce a menší krvácení.

Kamera v roli pomocníka

Torakoskopická chirurgie hrudníku (jiný název pro minimálně invazivní hrudní chirurgii) se provádí pomocí torakoskopu (malé kamery). Ten přenáší obraz operativní oblasti na monitor počítače, který je umístěn vedle pacienta. Během operace se udělají jen 3 malé řezy (u klasické chirurgické operace se provádí jeden asi 20-30 centimetrů dlouhý řez), do kterých se vkládají chirurgické nástroje a torakoskop.

Kdo je kandidátem na tuto operaci?

Téměř všechny tradiční chirurgické operace lze provádět tímto minimálně invazivním způsobem, ale stále existují postupy, při kterých je lépe využít tradiční chirurgii. Váš lékař tedy nejdříve vyhodnotí, zda jste vhodným adeptem na VATS. Pomocí videoasistované hrudní chirurgie lze řešit například lobektomii (odstranění velké části plic), která je jednou z nejčastějších operací provádějících se při léčbě rakoviny plic. Pacient po lobektomii se dříve zotaví, nemá takové bolesti a v nemocnici stráví méně času (zpravidla jen 3 dny) ve srovnání s tradiční chirurgickou metodou.

Další možnosti této metody

Videoasistovaná torakoskopie se využívá také při klínové resekci části plic, plicní biopsii, drenáži pleurálních výpotků (pleurální výpotek je přebytečná tekutina mezi vrstvami pleury, což je tenká blána vystýlající dutinu hrudní) a také k analýze mezihrudí, osrdečníku a brzlíku, případně odstranění některé z těchto částí.

Co se stane po operaci?

Délka pobytu v nemocnici se bude lišit podle toho, co se operuje. Obecně platí, že pacienti po torakoskopické plicní biopsii nebo klínové resekci se vracejí domů den po zákroku, pacienti po lobektomii jdou domů obvykle třetí nebo čtvrtý den po operaci. Většina lidí, kteří podstoupí tuto minimálně invazivní hrudní chirurgii, se může vrátit do práce po 3 až 4 týdnech.

(aši)

Zdroj: http://my.clevelandclinic.org/thoracic/services/video_asisted.aspx


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).



Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ