Novinky
Po bypassu nemusíte abstinovat
Mnozí kuřáci se po operační rekonstrukci věnčitých tepen definitivně rozhodnou přestat kouřit, což je jednoznačně správné. Na rozdíl od kouření, rozumné pití alkoholu cévám prospívá více než naprostá abstinence.
Bypass je když…
Bypass je operace, která má zlepšit prokrvení srdeční svaloviny. Během operace se napřed odebere zdravá céva z jiné části těla. Ta je potom použita k „přemostění“ ucpané nebo zúžené věnčité tepny na srdci. Podle studie italských vědců, které se účastnili muži po bypassu, klesá při střídmé konzumaci alkoholu o celou čtvrtinu riziko infarktu, mrtvice, předčasné smrti z důvodu poruchy funkce srdce a riziko dalšího kardiochirurgického zákroku.Již dříve bylo zjištěno u zdravých lidí, že konzumace malých dávek alkoholu prospívá srdci a cévám a zpomaluje aterosklerózu. Neboť první studie pocházely z oblastí s velkou spotřebou červeného vína, předpokládalo se, že ochrannou funkci má některá z jeho složek. Později však bylo zjištěno, že příznivý vliv mají i ostatní alkoholické nápoje.
Trocha pomáhá, přemíra škodí
Prospěšné množství alkoholu (jak u zdravých, tak po bypassu) činí u mužů do 30 g čistého alkoholu denně. To odpovídá přibližně velkému dvanáctistupňovému pivu, dvojce vína nebo velkému panáku destilátu. Ženám prospívají dávky poloviční až dvoutřetinové.Je však třeba zdůraznit, že vyšší dávky alkoholu již srdce a cévy poškozují. Nemocní, kterým srdce dlouhodobě selhává a pijí nápoje s více než 60 g čistého alkoholu denně, mají dvakrát vyšší riziko smrti z poruchy funkce srdce než titíž abstinující pacienti. A nesmíme zapomenout, že vyšší spotřeba alkoholu škodí i játrům a mozku a může vést ke vzniku závislosti.
(uli)
Zdroje: http://www.medicalnewstoday.com/articles/207920.php U. Benedetto et. al. Alcohol Intake and Outcomes Following Coronary Artery Bypass Grafting, Circulation. 2010; 122: A14440