Novinky
Podzimní zahradničení: pohybem prospějete svému srdci
Každého správného zahrádkáře čeká na podzim mnoho práce. Hrabání listí a příprava půdy na chladnou zimu je nepsanou povinností. Z rozumné fyzické aktivity mohou čerpat i lidé s onemocněním srdce a cév. Pohyb totiž jednoznačně utužuje zdraví celého kardiovaskulárního systému.
Zahradničit může každý
Na zahrádkách všech tvarů a velikostí se téměř vždy nějaká práce najde. Ať už se jedná o shrabávání listí, orání půdy, či výsadbu semínek v zimní zahradě, vězte, že pravidelná aktivita výrazně prospívá našemu srdci i cévám. Dokonce i ty nejmenší zahrady nabízí skvělé propojení člověka s přírodou. Na čerstvém vzduchu tak procvičíte nejenom své svaly, ale i smysly. Šustění listí pod nohama, vůně táboráku či mokré hlíny pomáhají ulevit od stresu dnešní uspěchané doby. Fyzická práce v rozumné míře tak jednoznačně pomáhá se zotavením po infarktu myokardu či cévní mozkové příhodě. Nic se ale nesmí přehánět, nadměrnou zátěží svému srdci můžete naopak značně uškodit.
Pohyb prospívá srdci
Pohyb bezesporu utužuje zdraví celého kardiovaskulárního systému. Jaké výhody přináší srdci zahradničení, a jakým aktivitám bychom se naopak měli raději vyhnout?
- Shrabávání listí či sekání trávníku jednoznačně posiluje zdraví kardiovaskulárního aparátu a je vhodnou volbou středně intenzivní fyzické aktivity.
- Zvedání, nošení a kopání na zahradě pomáhá zvýšit svalovou sílu. Každodenní aktivity v podobě chůze do schodů nebo zvedání se ze židle tak mohou být posléze mnohem jednodušší.
- Přenášení, protahování se a pohyb po zahradě zlepšují pohyblivost svalů a kloubů. Větší mobilita s sebou přináší i nezávislost na pomoci ostatních osob navzdory přibývajícím létům.
- Pobyt na čerstvém vzduchu uvolňuje mysl, zlepšuje náladu a pomáhá tím v prevenci vzniku infarktu myokardu a dalších nemocí. Psychický stres je totiž obzvláště nebezpečný pro jedince trpící chorobami srdce a cév.
- Orání půdy a přenášení těžkých břemen už patří mezi náročné aktivity. Pokud máte problémy se srdcem, raději se jim vyhněte.
Jestli si nejste jisti, zda vám pobyt na zahradě dovolí váš zdravotní stav, kontaktujte svého praktického lékaře. V případě vzniku dušnosti nebo bolesti na hrudi raději vyhledejte lékařskou pomoc.
Ač se to na první pohled může zdát, zahradničení rozhodně není výsadou teplého počasí. I v průběhu chladných měsíců je stále co dělat. Během mrazivých dnů kupříkladu můžete pečovat o skleník či zimní zahradu. Práce na zahradě díky kontaktu s přírodou přináší radost a úlevu od stresu. Kromě toho je výbornou prevencí vzniku a rozvoje kardiovaskulárních chorob.
(holi)
Zdroj: http://www.bhf.org.uk/heart-matters-online/october-november-2011/wellbeing/autumn-gardening1.aspx