Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

Potěšte své srdce. Vyrazte na běžky!

Zima a zimní příroda přímo vybízí k tomu, abyste udělali něco dobrého pro svoje zdraví, konkrétně pro své srdce. Posilovnu nebo míčové hry v tělocvičně odložte na později a využijte čerstvě napadaného sněhu. Vyrazte na běžky!

Čtyři tisíce let na „prkýnkách“

Historie běžeckého lyžování se začala psát už dávno před tím, než vznikl Řím, zhruba někdy v době, kdy se v Egyptě začaly stavět pyramidy. Archeologické nálezy odhalily na severu Evropy pozůstatky primitivních dřevěných lyží. Moderní historie pak začala někdy v první polovině 17. století, kdy se v Norsku uskutečnily první lyžařské zájezdy. Tehdy se ale ještě lyže používaly převážně k urychlení dopravy zasněženou krajinou. Na začátku 21. století je ale situace docela jiná. Lyže slouží k rekreaci a pomáhají udržet lidi přes zimu v kondici.

Nejkomplexnější zimní sport

Běh na lyžích je nejkomplexnější zimní sportovní aktivitou a podle mnohých odborníků se jedná i o nejzdravější zimní pohybovou aktivitu. Běh na lyžích totiž rovnoměrně zatěžuje jak pohybový, tak i oběhový aparát. Je to pohyb, který optimálním způsobem kompenzuje především sedavý způsob zaměstnání. Zapojují se do něj všechny velké svalové skupiny. Od velkých svalů dolních končetin až po nejmenší svaly prstů a rukou. Správný lyžař totiž nepoužívá hůlky pouze jako oporu, ale dokáže-li s nimi správně zacházet, zrychlí se tím výrazně jeho pohyb.

Blahodárné účinky na celé tělo

Běh na lyžích je zároveň i velmi účinnou zbraní proti většině civilizačních chorob a stresu. Běžecké lyžování totiž přirozeným způsobem
  • zvyšuje fyzickou kondici,
  • přispívá k protažení zádových svalů a odstranění nerovnováhy – ta je typická pro lidi se sedavým zaměstnáním (to zase mimo jiné přispívá ke vzniku jak například křečových žil, tak i kardiologických obtíží),
  • přispívá ke snížení nadváhy.
Velmi příznivý vliv má i na činnost srdce, cév a dýchacího ústrojí a na rozdíl třeba od běhu šetří kloubní aparát, protože všechny pohyby jsou klouzavé a nedochází tak k otřesům.

Pohyb zasněženou krajinou navíc dokáže kromě celého těla osvěžit i mysl a zbavit tak člověka stresu. No řekněte, neláká vás připnout lyže a vyrazit do stopy?

(kam)

Zdroj:
http://www.g2.cz/cs/xtreme/vybaveni/3.shtml
http://lyzovani.cz


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).



Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ