Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

Práce v hlučném prostředí zvyšuje riziko vzniku vážných srdečních onemocnění

Ticho léčí – známá fráze, kterou se lidstvo řídí již po generace. Teprve v poslední době se však nalézají vědecké důkazy pro to, že hluk má opravdu neblahý vliv na zdravotní stav člověka. Tímto tématem se zabývala i studie uveřejněná v časopise Occupational and Environmental Medicine. Vědci zjistili, že lidé pracující trvale v prostředí s vysokou úrovní hluku mají dvojnásobně zvýšené riziko rozvoje závažných srdečních onemocnění oproti lidem pracujícím v tichu. Speciálně ohroženi jsou navíc mladí muži kuřáci.

Hluk versus klid

Do výzkumu bylo zahrnuto celkem šest tisíc zaměstnanců starších dvaceti let v období roku 1999 až 2004. Účastníci byli dotazováni na životní styl, pracovní podmínky a prostředí. Dále se podrobili lékařskému vyšetření a odběrům krve. Následně byli rozděleni do dvou skupin. První skupinu tvořili lidé, kteří pracovali v hlučném prostředí déle než tři měsíce, druhou skupinu pak šťastnější zaměstnanci z klidných pracovišť. Za hlučné pracovní prostředí bylo považováno takové, kde bylo obtížné se dorozumět, aniž by člověk musel zvýšit hlas. Pětina pracovníků pracovala v hlučném zaměstnání déle než 9 měsíců v kuse, většinou to byli muži starší 40 let. Vědci zjistili, že mezi těmito zaměstnanci bylo častější pravidelné kouření a také nadváha, což jsou další rizikové faktory pro vznik srdečních onemocnění.

Příliš decibelů srdci neprospívá

Z výsledků vyšetření vyplynulo, že hlučné pracovní prostředí zvyšuje pravděpodobnost srdečních problémů dvakrát až třikrát. Byly to nemoci věnčitých tepen – angina pectoris a srdeční infarkt. Lidé pracující v hluku měli také zvýšený krevní tlak. Žádné rozdíly se nepotvrdily v hladinách cholesterolu a zánětlivých parametrech.

Vědci se domnívají, že dlouhodobá práce v hlučném prostředí může mít na kondici srdce podobně nepříznivý vliv, jako třeba náhlý a intenzivní emoční nebo fyzický stres. Ten v těle dokáže spustit chemické pochody zhoršující přítok okysličené krve do srdečního svalu.

(omat)

Zdroj: http://www.medicalnewstoday.com/articles/203744.php


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).



Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ