Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

Při léčbě srdce se vyplatí spolupracovat

Kardiochirurgie patří vedle neurochirurgie mezi „nejtěžší“ chirurgické obory. Sebeschopnější operatér se ale při zákroku musí – kromě svých dovedností samozřejmě – umět spoléhat i na další odborníky. Třeba kardiologa.

Když se „něco“ děje

Jedním z prvních oborů, se kterými kardiochirurgie spolupracuje, je její starší interní sestra kardiologie. Kardiolog, respektive obecný internista či praktik, totiž obvykle jako první pozná, že s pacientovým srdcem není něco v pořádku. Po provedení zátěžových testů, EKG a echokardiografie pak stanoví pacientovu diagnózu a navrhne další postup, případně i operační řešení. Ale ani tehdy, když je na základě vyšetření doporučena pacientovi operace, internistova práce ještě nekončí. Musí totiž ještě pacientovi provést tzv. předoperační vyšetření.

Předoperační vyšetření

Předoperační vyšetření se skládá z laboratorního vyšetření krevního obrazu, minerálů, glykémie, jaterních testů, srážlivosti krve, vyšetření moči, EKG vyšetření, vyšetření krevní skupiny a fyzikálního vyšetření. Všechna tato vyšetření může provést jak praktický, tak i specializovaný lékař. Cílem předoperačního vyšetření je pak vyloučit infekci nebo jiné onemocnění, které by představovalo u pacienta při operaci nebo po ní zvýšené riziko komplikací.

U zákroku asistuje anesteziolog

Dalším oborem medicíny, se kterým přichází kardiochirurg denně do styku, je anesteziologie. Bez správně provedené a podané anestezie totiž není možné operovat, anesteziolog navíc po celou operaci jak sleduje životní funkce pacienta, tak i podává různé léky. Kromě toho musí anesteziolog při operacích s mimotělním oběhem kontrolovat i nasycení tkání kyslíkem a po opětovném „připojení“ pacienta i jeho adaptaci. Po operaci pak sleduje pacienta až do té doby, než je přeložen na klasické lůžkové oddělení.

Po operaci rehabilitace

Neméně důležitou součást kardiochirurgické spolupráce s ostatními obory pak tvoří i rehabilitační lékařství. Rehabilitační lékař totiž spolu s ostatními rehabilitačními pracovníky pomáhá pacientovi po operaci co nejrychleji dosáhnout předoperační kondice a v ideálním případě ji i zlepšit. Proto hraje u kardiologických pacientů rehabilitace nezastupitelnou roli.

(kam)

Zdroj:
http://www.kardio-cz.cz/index.php?&desktop_back=hledani&action_back=&id_back=13&desktop=clanky&action=view&id=67
http://www.uvn.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=388&Itemid=625&lang=cs
http://www.karim-vfn.cz/cz/vyzkum/studie.html


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).



Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ