Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

Šest tipů, jak přežít ve zdraví horké letní dny i s nemocným srdcem

Parné léto je tady a zatím nic nenasvědčuje obratu směrem ke studenějšímu počasí. A zatímco část lidí se tepla po dlouhé zimě nemůže nasytit, pro řadu seniorů a zejména lidí s nemocným srdcem tyto dny znamenají noční můru. Extrémní teploty totiž pro lidský organismus představují zátěž a výrazný stres.

Mladý člověk si se změnou klimatických podmínek hravě poradí, pro starší osobu to ovšem může být obtížně řešitelný problém. Zvyšuje se riziko vzniku mozkové mrtvice, srdeční příhody a i dalších, méně závažných zdravotních komplikací.

Starší lidé neumí na horko reagovat

Lékaři varují, že s přibývajícím věkem se snižuje schopnost adekvátně regulovat tělesnou teplotu v extrémních podmínkách. V porovnání s mladší populací nedokážou senioři vysokou teplotu tak dobře rozeznat a zároveň se jejich přehřátý organismus neumí dostatečně efektivně a rychle ochlazovat. Kromě toho starší lidé užívají obvykle řadu různých léků, z nichž některé mohou termoregulační schopnosti těla nepříznivě ovlivňovat.

Chraňte se před horkem

Každému počasí je člověk nucen se přizpůsobit. V zimě se více oblečeme, v létě vrstvy naopak odkládáme. To ale nestačí. Zkuste se řídit i následujícími radami. Vaše tělo vám rozhodně poděkuje.
  1. Zvolněte tempo. Během veder zůstaňte pokud možno na chladných místech mimo přímý dosah slunečních paprsků. Vyhněte se také namáhavým činnostem.

  2. Zvyšte příjem tekutin. Pijte dostatečné množství nápojů, i pokud necítíte žízeň. Vyhněte se nápojům s kofeinem a alkoholem. Nezapomeňte, že dospělý člověk by měl vypít 2–3 litry tekutin za den. V extrémním vedru může být potřeba vody i více než dvojnásobná.

  3. Nepřehánějte to s opalováním. Kůže spálená od slunce dále snižuje schopnost organismu regulovat tělesnou teplotu. Používejte krémy s ochranným faktorem, pokud musíte být na slunci delší dobu. Pamatujte, že sluneční paprsky vás mohou potrápit, i když je lehce zamračeno.

  4. Oblékejte se přiměřeně. Nejvhodnější je vzdušné oblečení světlé barvy, které neabsorbuje tolik tepelné energie a umožňuje cirkulaci vzduchu okolo těla.

  5. Předvídejte změnu teploty. Pokud jste v místnosti, pusťte si ventilátor nebo klimatizaci. Pokud jdete ven, včas odložte nadbytečné vrstvy oblečení. Senioři mají problém rozeznat včas změnu teploty.

  6. Přivolejte pomoc. Pokud se necítíte dobře, s předstihem upozorněte své okolí, příbuzné, případně přivolejte rychlou lékařskou službu.

(omat)

Zdroj: http://www.medicalnewstoday.com/articles/148545.php Medical News Today: Seniors Keep Their Cool This Summer With Tips From NewYork-Presbyterian Hospital, 2. 5. 2009


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).



Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ