Novinky
Šest tipů, jak přežít ve zdraví horké letní dny i s nemocným srdcem
Parné léto je tady a zatím nic nenasvědčuje obratu směrem ke studenějšímu počasí. A zatímco část lidí se tepla po dlouhé zimě nemůže nasytit, pro řadu seniorů a zejména lidí s nemocným srdcem tyto dny znamenají noční můru. Extrémní teploty totiž pro lidský organismus představují zátěž a výrazný stres.Mladý člověk si se změnou klimatických podmínek hravě poradí, pro starší osobu to ovšem může být obtížně řešitelný problém. Zvyšuje se riziko vzniku mozkové mrtvice, srdeční příhody a i dalších, méně závažných zdravotních komplikací.
Starší lidé neumí na horko reagovat
Lékaři varují, že s přibývajícím věkem se snižuje schopnost adekvátně regulovat tělesnou teplotu v extrémních podmínkách. V porovnání s mladší populací nedokážou senioři vysokou teplotu tak dobře rozeznat a zároveň se jejich přehřátý organismus neumí dostatečně efektivně a rychle ochlazovat. Kromě toho starší lidé užívají obvykle řadu různých léků, z nichž některé mohou termoregulační schopnosti těla nepříznivě ovlivňovat.
Chraňte se před horkem
Každému počasí je člověk nucen se přizpůsobit. V zimě se více oblečeme, v létě vrstvy naopak odkládáme. To ale nestačí. Zkuste se řídit i následujícími radami. Vaše tělo vám rozhodně poděkuje.- Zvolněte tempo. Během veder zůstaňte pokud možno na chladných místech mimo přímý dosah slunečních paprsků. Vyhněte se také namáhavým činnostem.
- Zvyšte příjem tekutin. Pijte dostatečné množství nápojů, i pokud necítíte žízeň. Vyhněte se nápojům s kofeinem a alkoholem. Nezapomeňte, že dospělý člověk by měl vypít 2–3 litry tekutin za den. V extrémním vedru může být potřeba vody i více než dvojnásobná.
- Nepřehánějte to s opalováním. Kůže spálená od slunce dále snižuje schopnost organismu regulovat tělesnou teplotu. Používejte krémy s ochranným faktorem, pokud musíte být na slunci delší dobu. Pamatujte, že sluneční paprsky vás mohou potrápit, i když je lehce zamračeno.
- Oblékejte se přiměřeně. Nejvhodnější je vzdušné oblečení světlé barvy, které neabsorbuje tolik tepelné energie a umožňuje cirkulaci vzduchu okolo těla.
- Předvídejte změnu teploty. Pokud jste v místnosti, pusťte si ventilátor nebo klimatizaci. Pokud jdete ven, včas odložte nadbytečné vrstvy oblečení. Senioři mají problém rozeznat včas změnu teploty.
- Přivolejte pomoc. Pokud se necítíte dobře, s předstihem upozorněte své okolí, příbuzné, případně přivolejte rychlou lékařskou službu.
Zdroj: http://www.medicalnewstoday.com/articles/148545.php Medical News Today: Seniors Keep Their Cool This Summer With Tips From NewYork-Presbyterian Hospital, 2. 5. 2009