Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

Spánkem nejen ke zdravému srdci

Vlivem spánku na prevenci nemocí moderní civilizace se zabývala už celá řada vědeckých prací. Podařilo se jim prokázat, že nedostatek spánku a narušení denních biorytmů vedou k vážným zdravotním důsledkům v podobě obezity, cukrovky, kardiovaskulárních onemocnění a duševních poruch. Přesné mechanismy, jakými chybějící hodiny v posteli poškozují náš organismus, však zatím zůstávají velkou neznámou.

Více světla do této problematiky může vnést nová studie britských vědců. Lékaři z univerzity v Surrey (Velká Británie) se snažili prozkoumat samotnou molekulární a genetickou podstatu působení nedostatku spánku na lidský organismus.

Týden se nevyspat

Zajímavého výzkumu se účastnilo 26 dobrovolníků. V prvním týdnu byli vystaveni podmínkám nedostatečného spánku (méně než 6 hodin v průběhu 24 hodin), zatímco v druhém týdnu jim bylo umožněno vyspat se dosyta (8,5 hodiny v průběhu 24 hodin). Všichni podstoupili podrobné vyšetření ribonukleové kyseliny (RNA) z průběžně odebíraných krevních vzorků.

Analýza odhalila, že nedostatek spánku ovlivňuje více než 700 různých genů. Funkce některých z nich je potlačena, jiných naopak zvýšena. Každý gen přitom obsahuje instrukce pro vytvoření konkrétních bílkovin. Aktivnější geny „vyrobí“ více bílkovin a naopak. Tím dochází ke změnám chemických pochodů v organismu.

Porucha hodin

K povzbuzení nebo naopak potlačení funkce zmíněných genů dochází v průběhu dne i za normálních podmínek. Tyto pochody se označují jako „vnitřní hodiny“ organismu. Regulují tzv. cirkadiánní rytmy, spánkovou homeostázu, oxidační stres a metabolismus.

Z výsledků studie vyplývá, že narušení vnitřních hodin organismu nedostatkem spánku má prostřednictvím konkrétních genů vliv na imunitní systém a způsob, jakým tělo reaguje na poškození a stres. Právě to může být příčinou negativních dopadů nedostatku spánku na zdraví. Dostatečný spánek je zásadní pro udržení organismu ve funkčním stavu i jeho regeneraci. Neschopnost nahradit poškozené a odumřelé buňky novými je podstatou vzniku degenerativních onemocnění.

Vědci doufají, že další výzkum v této oblasti pomůže vyvinout léčbu schopnou odstranit následky spánkové deprivace.

(raf)

Zdroj: 
www.pnas.org/content/early/2013/02/20/1217154110
www.bbc.co.uk/news/health-21572686


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).



Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ