Novinky
Srdce v rukou robota
Onemocnění srdce je jedno z nejrozšířenějších v populaci. Přestože výzkum v medicíně jde stále vpřed, pořád je u těchto případů vysoké procento úmrtnosti. Většinou lze onemocnění srdce a cév dobře zvládnout farmakologicky, tedy za pomoci léčiv. Existuje však určité procento nemocných, u kterých je nejlepší volbou operace.
Skalpel, prosím…
Operace srdce jsou brány jako jedny z nejnáročnějších – jak ze strany nemocného, tak z pohledu operatéra. Operační řešení je vždy nutné důkladně zvážit na základě všech dostupných vyšetření. Nejčastěji se na kardiochirurgických pracovištích provádějí aortokoronární by-passy, operace chlopní aj.
Miniinvazivní robotická operace
Novinkou posledních let je robotická operace, která byla původně vynalezena pro armádní účely. Jak probíhá?
- Při vlastním zákroku se neprovádí klasická sternotomie, tedy velký řez na hrudníku – tím pádem není porušena jeho stabilita, což vede k rychlejší rehabilitaci, ke snížení pooperačních bolestí, je lepší dechová rehabilitace a i menší riziko infekčních komplikací.
- Místo jednoho velkého řezu se provádí více malých, kterými se zavedou nástroje, kamera apod.
- Při operaci nehledí chirurg do operačního prostoru přímo, ale zprostředkovaně z monitoru, na který je obraz přenášen kamerou zavedenou v hrudníku.
- Touto novou metodou lze provádět aortokoronární by-passy, operace chlopní, zákroky na mezisíňové přepážce či srdečních síních, zavádění stimulačních elektrod atd.
Výhody robotické operace
- Ne tak velká zátěž pro nemocného.
- Menší bolestivost po operaci.
- Rychlejší hojení.
- Snížené riziko pooperačních komplikací.
- Díky malým řezům menší jizvy.
- Rychlejší návrat domů.
Nevýhody
- Vysoká finanční nákladnost metody.
- Nutnost zákroky provádět ve velkých kardiochirurgických centrech, kde mají operatéři zkušenosti.
(jakr)
Zdroj: Černý: Roboticky asistovaná kardiochirurgie; Postgraduální medicína, 2009, 11, č. 9