Novinky
Stres srdci nesvědčí, může urychlit kornatění tepen
Lidé stále více pospíchají ve všech sférách života. Není divu, že čekárny psychologických i psychiatrických ambulancí jsou stále plné. Psychický stres ale navíc s nejvyšší pravděpodobností způsobuje i rychlejší kornatění tepen a častější vznik infarktu myokardu.
V hlavní roli kortizol
Jde o důležitý stresový hormon člověka. Vyplavuje se z nadledvin v pulzech vykazujících 24hodinový rytmus. Sekreci kortizolu zvyšuje jakákoliv stresová situace. Mezi ty nejčastější patří:
- infekce,
- poranění,
- operace,
- psychické podněty.
Z hlediska evoluce nám stres poskytoval výhodu přežití, připravoval tělo na boj nebo útěk. I z těchto důvodů je stresová reakce organismu velmi důležitá pro přežití, avšak s výjimkou psychického napětí – to je vnímáno veskrze negativně i při krátkodobém působení.
Nečekaný dopad
Jedna z vědeckých studií zkoumala účinek stresu u 508 lidí ve věku 53 až 76 let. Více než polovina z nich měla zaměstnání na plný úvazek. Účastníci pokusu byli vystaveni psychickému zátěžovému testu a výsledky byly celkem překvapující – při psychickém stresu u pacientů stoupala hladina kortizolu spolu s koncentrací ukazatele poškození srdečního svalu – troponinu T.
Znepokojujícím výsledkem se vědci nyní intenzivně zabývají. Zkoumají právě účinek dlouhodobého stresu na srdce a cévy v souvislosti s urychleným rozvojem kornatění tepen a vznikem infarktu myokardu.
Uvolněte se, prosím
Jedno je jasné už teď – psychický stres nesvědčí mysli ani tělu. Rychlý způsob života, nedostatek volného času, tíživá finanční situace, to vše se podepisuje na našem zdraví. Udělejte proto občas něco malého pro sebe: alespoň na chvíli se zastavte, jděte na procházku, podívejte se na hezký film nebo si užijte posezení s přáteli a trochu se uvolněte. Vždyť zdraví máme jen jedno.
(holi)
Zdroj: http://www.medpagetoday.com/Cardiology/Atherosclerosis/40133