Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

Vhodnou péčí o zuby chráníte i své srdce

Za vše mohou bakterie

Tkáně obklopující zub souhrnně nazýváme parodont. Patří do nich kromě dalšího i dásně a kost, ve které je zub upevněn. Zdravé dásně jsou světle růžové, pevné a velmi elastické. Na jejich povrchu můžeme sledovat jemné ďolíčkování. Pokud u vás tento popis neodpovídá, možná trpíte jednou z následujících chorob.

1. Gingivitida – první stadium onemocnění parodontu. Jde o zánět, který se vyznačuje zarudlými a oteklými dásněmi. Někdy mohou být zvětšené mezizubní papily a zdá se, že dáseň překrývá větší část zubu. Dalším znakem tohoto onemocnění je krvácení při čištění. Zánět je způsoben bakteriemi, které ulpívají na povrchu zubu, a pokud nejsou odstraněny, dostávají se mezi zub a dáseň a způsobují problém. Ačkoliv je v tomto okamžiku čištění zubů bolestivé a vyvolává další krvácení, je to to nejlepší, co pro záchranu svých dásní můžete udělat. Pokud nezasáhnete správnou ústní hygienou, onemocnění může nerušeně přejít do dalších, závažnějších stadií.

2. Parodontitida – je pokračováním neléčené gingivitidy. Bakterie útočí na další struktury upevňující zub v kosti i na samotnou kost. Onemocnění je typické ústupem dásní, odhalením větší části zubu a později i vikláním zubů a jejich ztrátou. Je způsobeno velmi agresivním typem bakterií, který se vyznačuje snadným pronikáním tkáněmi. Proto je riziko jejich vniku do krevního oběhu vysoké. Přirozenou odpovědí organismu na bakterie je zánět. Ten v dutině ústní způsobuje destrukci kosti a ztrátu zubu, v srdci ale může způsobit například záněty srdečních chlopní.

Naučte se správný postup 

Při péči o zuby a předcházení průniku bakterií do krevního oběhu je nejdůležitější správné čištění.

  • Základním vybavením je zubní kartáček s hustými, jemnými a rovně zastřiženými štětinami. Provádíme jím jemné kroužky a soustředíme se na oblast přechodu mezi dásní a zubem.
  • Kartáček ale nevyčistí všechny plochy zubu. Důležité jsou i mezizubní prostory, kde se usazuje největší množství bakterií. Nemůže na ně ani jazyk ani sliny – mnohem účinnější než ústní vody či moderní vodní sprchy jsou v tomto případě malé mezizubní kartáčky či zubní nit.
  • Mezizubní kartáčky existují v mnoha velikostech, odborník poradí, který je pro vás nejvhodnější.
  • Zubní nit se dostane všude, ale její používání je důležité dobře natrénovat. Provádějte jen plně kontrolované a malé pilovité pohyby, nikdy nit netlačte silou přes bod kontaktu mezi dvěma zuby. Můžete si zbytečně ublížit.

Kouření maskuje problém

Kouření samo o sobě zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Účinky tabáku jsou patrné i v dutině ústní. Působením nikotinu se uzavírají malé cévy, které vyživují dásně a zuby. Tímto „přiškrcením“ dásně odumírají a nefunguje ani přirozená obranyschopnost proti bakteriím. Kvůli tomu jsou ústa kuřáků ve větším ohrožení než ústa ostatních. Navíc u kuřáků není přítomný typický příznak – krvácení z dásní –, takže ze začátku o problému nemusí ani vědět.

(jez)

Zdroj: http://www.webmd.com/heart-disease/features/your-guide-gum-disease?page=2


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).



Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ