Novinky
Vitamin D – pomůže cévám diabetiků?
U lidí s cukrovkou dochází velmi často k ucpání tepen, což může mít za následek závažné srdeční onemocnění. Američtí vědci předpokládají, že by důvodem mohly být nízké hladiny vitaminu D.
Jak tepny kornatí
Pacienti s cukrovkou 2. typu (typicky spojenou s obezitou) mají velmi často zvýšené hladiny glukózy v krvi, což podněcuje vznik zánětu v cévní stěně. Bílé krvinky, jež jsou součástí našeho imunitního systému, jsou pak tímto zánětem přitahovány. Přilnou k buňkám vystýlajícím cévu a přispívají ke zvýšenému vychytávání cholesterolu z krve a jeho následnému ukládání do cévní stěny. Tímto mechanismem začíná rozvoj aterosklerózy neboli kornatění tepen – jde o hlavní příčinu některých kardiovaskulárních onemocnění.
„Déčko“ je velmi důležité
Američané ve své studii prokázali, že pacienti s cukrovkou a nízkou hladinou vitaminu D mají vyšší sklon k uzavírání tepen než diabetici, kteří mají tohoto vitaminu v organismu dostatek. Co dalšího ještě zjistili?
- Vitamin D hraje velmi důležitou roli již v počátcích celého procesu rozvoje aterosklerózy, a to v přilnavosti bílých krvinek k cévní stěně. Při dostatečném množství „déčka“ se na membráně bílých krvinek vyskytuje menší množství molekul, které tvoří jakási „lana“ pro zachycení buňky v krevním řečišti. Tím se buňka stává odolnější vůči slabým signálům a nepřilne k výstelce cévy tak snadno.
- „Déčko“ by mohlo být používáno v prevenci rozvoje kornatění tepen a snížit tak výskyt kardiovaskulárních onemocnění u diabetiků – je však třeba ještě dalších studií k potvrzení účinku.
- Dále se ukazuje, že vitamin D by navíc mohl zlepšit uvolňování inzulinu ze slinivky břišní a také zvýšit citlivost buněk k inzulinu. Oba jmenované problémy jsou typické pro diabetes 2. typu.
Zdrojem je slunce
Na to, zdali se vitamin D či látky této molekule podobné stanou významnou léčebnou metodou, si budeme muset asi ještě chvíli počkat. Avšak nedostatek „déčka“, který může vést například i k řídnutí kostí a je velmi častý především u starší populace v zimních měsících, můžeme řešit už nyní. Jeho hlavním přírodním zdrojem jsou totiž sluneční paprsky. Objeví-li se proto v tomto chmurném období slunce, alespoň na chvilku si to užijte.
(boba)
Zdroj: https://news.wustl.edu/news/Pages/24586.aspx