Novinky
Zimní sezóna je pro srdce zátěžovým testem
Počet srdečních příhod v zimě oproti ostatním ročním obdobím stoupá. Statistiky potvrzují, že obzvláště na přelomu roku jsou infarkty častější a vážnější, nejrizikovější dny jsou pak 24. a 31. prosinec. Ke stresu z Vánoc a bilancování nad uplynulým rokem se totiž přidávají i další rizikové faktory.
Krátké dny
Jedním z nich je i počet hodin denního světla a tmy. Krátké dny mění hormonální rovnováhu a změny hladin hormonů, například kortizolu, snižují práh vzniku kardiovaskulární příhody. K tomu se přidávají i další zimní rizika. Chladné teploty stahují cévy, čímž se snižuje průtok krve a dodávka kyslíku pracujícímu srdečnímu svalu. Navíc srdce musí pracovat více, aby udrželo stálou tělesnou teplotu.
Ranní vlna
V ranních hodinách má většina z nás vyšší krevní tlak než po zbytek dne. Tzv. ranní vlna je dalším faktorem, který přispívá k výskytu infarktů. Pokud se k tomu přidá zvýšená fyzická aktivita, jako například vyhazování sněhu, riziko se dále zvyšuje. Lidé si navíc mohou plést infarkt s bolestí svalů paže po námaze, takže první příznaky rozbíhajícího se infarktu přehlédnou.
Chřipka útočí
Stejně jako chlad a změny hladiny hormonů snižují práh vzniku srdeční příhody i infekční nemoci. Nejtypičtějším onemocněním zimních měsíců je chřipka. Proto, pokud máte vysoký cholesterol a je vám více než 65 let, zvažte očkování proti této nemoci.
Buďte aktivní, ale s rozumem
V zimě je důležité mít se na pozoru. Pokud se chystáte vyhazovat sníh v ranních hodinách, snižte zátěž a rozdělte si práci na několik kratších úseků. Nepřepínejte se, po 15 minutách si běžte domů odpočinout a nechte srdce, aby se dostalo zpět do své klidové frekvence. V této pauze si odpusťte kávu či cigaretu, ty by vašemu srdci v této chvíli jen přitížily.
(jez)
Zdroj: http://www.webmd.com/heart-disease/features/preventing-winter-heart-attacks