Novinky
Zimní tipy pro kardiaky
Nízké teploty, chlad a mráz mohou pro kardiaky znamenat velký nápor. V případě podchlazení totiž klesá tělesná teplota, což vede k tomu, že vaše tělo nemůže produkovat dostatek energie pro udržení vnitřní tělesné teploty. To může být zejména pro kardiaky velmi nebezpečné, zvláště pokud k chladnému počasí přidáte zvýšenou fyzickou aktivitu.Náhlé vypětí srdci škodí
Máte-li nemocné srdce, měli byste se vyhýbat především náhlému fyzickému vypětí, jako je zvedání těžkých předmětů nebo odhazování sněhu. Dokonce i procházka těžkým mokrým sněhem nebo sněhovými závějemi může vaše srdce namáhat. Chcete-li se přesto hýbat, měli byste se řídit několika praktickými radami.
- Předtím než jdete na procházku nebo se chystáte odhazovat sníh, nejezte těžká jídla. Příliš těžká jídla znamenají větší námahu pro srdce.
- Používejte menší lopatu nebo uvažujte o koupi sněhové frézy. Budete-li zvedat hodně velkou lopatu s těžkým sněhem, zvýší se vám krevní tlak. Je lepší a bezpečnější zvedat menší množství vícekrát než se snažit zvednout jednou nadměrné množství.
- Naučte se poslouchat svoje tělo. Když si nejste jistí nebo se necítíte dobře, rozhodně se do žádné náročnější fyzické aktivity „nevrhejte“ a raději vše konzultujte s lékařem.
- Před fyzickou aktivitou a ani po ní nepijte alkohol. Alkohol rozšiřuje krevní cévy a zvyšuje tak pocit tepla, takže můžete podcenit příznaky podchlazení.
- Buďte si vědomí podchlazení: K srdečnímu selhání dochází ve většině případů během podchlazení. Oblékejte se do teplejšího oblečení, noste funkční prádlo, a to raději v několika vrstvách, které tvoří ochrannou izolaci. Noste čepici – nejvíce tepla odchází přes hlavu.
- Pozor na vítr. Kromě nízkých teplot je pro kardiaky nebezpečný i silný vítr a déšť. Vítr odstraňuje vrstvu ohřátého vzduchu z celého vašeho těla.
(aši)
Zdroj: http://www.heart.org/HEARTORG/Conditions/More/MyHeartandStrokeNews/Winter-Weather-Tips-for-Cardiac-Patients_UCM_435168_Article.jsp