Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

Změna času nás může trápit i několik týdnů. Jak se s ní vyrovnat?

Nedávná změna letního času na zimní bude některé z nás trápit ještě řadu dní. Ne každý je na posouvání hodinových ručiček tak citlivý, ale mnoho lidí si stěžuje na poruchy spánkového rytmu, změny nálady a zdravotního stavu. Některé studie navíc dokazují, že každoroční časové posuny mohou zvyšovat výskyt srdečního infarktu.

Zdravotní následky změny času

Častější výskyt infarktů v období po změně času podle odborníků souvisí s nedostatkem spánku a jeho negativním vlivem na zdraví srdce a cév. Vědci dále zjistili, že porucha biologických rytmů způsobená změnou času a výsledná spánková deprivace přetrvává u některých lidí i řadu týdnů po tom, co změna času proběhla.

Vyrovnejte se se změnou času a prospějte svému zdraví

Pokud stále cítíte, že vás změna času vykolejila z vašeho denního rytmu, vyzkoušejte následující doporučení odborníků, jak se s posunem hodin vyrovnat.
  • Dopřejte svému tělu pohyb – podle odborníků fyzická námaha v podobě svižné chůze nebo běhu pomáhá lidem se adaptovat na posunutí denního režimu. Někteří vědci tvrdí, že rychlá chůze nebo běh podporuje v mozku uvolňování serotoninu a dalších neuropřenašečů, které mimo jiné ovlivňují i naše vnitřní biologické hodiny.

  • Vystavte se světlu – dalším doporučením je vystavit se jasnému dennímu světlu alespoň hodinu nebo dvě každý den. Protože na podzim už bývá jasné sluneční světlo často nedostatkovým zbožím, je možné použít namísto přirozených paprsků speciální lampy s velmi intenzivním světlem, které přirozené světlo nahradí.

  • Vezměte si melatonin – nízké dávky tohoto hormonu obsažené v některých „přirozených“ lécích na spaní podpoří hladiny našeho vlastního melatoninu, který si organismus sám vytváří. Léky s melatoninem mohou pomoci zvláště těm, kteří mají kvůli změně času problémy se spánkem. I když jsou přípravky s melatoninem přirozenější alternativou než syntetické léky na spaní, přesto je užívání melatoninu potřeba konzultovat s lékařem.

(vek)

Zdroj: http://www.timeanddate.com/time/dst/daylight-saving-health.html


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).



Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ