Chlopenní vady
Srdeční chlopně slouží jako jednocestné ventily zabraňující zpětnému toku srdce. Zdravé srdeční chlopně se otevírají a uzavírají koordinovaně se srdeční činností. Jako chlopenní vada se označuje situace, kdy nefunguje správně jedna nebo více chlopní.Na poruše správné funkce srdečních chlopní se nejčastěji podílí:
- vrozená vada,
- degenerativní změny chlopně,
- infekce.
Jejich důsledkem dochází k nedostatečnému otevření nebo naopak uzavření ventilu. Obě situace přetěžují srdce a omezují jeho přečerpávací schopnosti.
Chlopenní vady vzniklé v průběhu života (získané vady) postihují nejčastěji aortální nebo mitrální chlopeň. Vrozené vady nejčastěji pozorujeme na aortální nebo pulmonální chlopni.
Poruchy chlopní můžeme podle jejich principu rozdělit do dvou skupin:
- regurgitace – zpětný tok způsobený nedostatečným uzavřením chlopně,
- stenóza – zúžení způsobené nedostatečným otevřením chlopně.
Jak se projevují
Chlopenní vada může zůstat dlouhá léta zcela bez povšimnutí. Pokud se nezhoršuje, může s ní její nositel prožít celý život bez jakýchkoli obtíží. V ostatních případech dochází k postupnému prohlubování závažnosti vady a rozvoji příznaků. Neléčená těžká chlopenní vada může vést k:- srdečnímu selhání,
- mozkové příhodě,
- tvorbě krevních sraženin,
- srdeční zástavě.
Základním příznakem nesprávné funkce chlopně je tzv. srdeční šelest. Jde o šustivý zvuk provázející srdeční akci. Ne každý šelest však musí nutně znamenat srdeční vadu. K nápadným příznakům chlopenní vady patří:
- nadměrná únava,
- dušnost,
- otoky nohou,
- bolesti na hrudi,
- závratě,
- ztráta vědomí.
Jak se diagnostikují
Podezření na přítomnost chlopenní vady může vzniknout již z pouhého základního vyšetření na základě přítomnosti šelestu. Přesnou funkci chlopní spolehlivě posoudí echokardiografické vyšetření – transtorakální nebo jícnové. V některých případech je vhodné doplnit zátěžové vyšetření, které fyzickým cvičením nebo podáním léku ukáže funkci srdce při zátěži.
Jak se léčí
Chlopenní vadu nelze vyléčit farmakologicky. Podáváním určitých preparátů a změnou životního stylu však lze docílit zmírnění příznaků a oddálení komplikací. Významné chlopenní vady se řeší chirurgicky. Při výkonu je postižená chlopeň opravena (chlopenní plastika) nebo kompletně vyměněna (chlopenní náhrada).Zúžení chlopní lze v některých případech řešit katetrizačně – balonkovou valvuloplastikou. Při ní je v ústí nedostatečně otevřené chlopně nafouknut speciální balon. Tím dojde k rozrušení spojů chlopenních cípů a zlepšení funkce chlopně.